20 maja - Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Na niebieskim tle napis Dostępność a niżej obrazki symbolikujące niepełnosprawności: wzroku, ruchu, intelektualną, słuchu - grafika artykułu
Dostępność

Wielu z nas nie umie już żyć bez stron www, Facebooka, czy Instagrama.
Nasze otoczenie jeśli już nie jest, to za chwilę stanie się cyfrowe, ale czy Internet jest szeroko dostępny dla wszystkich? Także osób z niepełnosprawnościami? Czym jest dostępność cyfrowa? To moda czy konieczność, określona w prawie?
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak:

FILM

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności ma przede wszystkim pokazać projektantom stron www i aplikacji mobilnych, że osoby z niepełnosprawnościami to ich klienci i warto otworzyć się na potrzeby tej grupy.
Serwis dostępny, jest dla każdego, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, cudzoziemców czy słabiej wykształconych. Dostępne strony www, czy aplikacje, są przyjaźniejsze, lepiej wyszukiwane i po prostu wygodniejsze w użyciu dla nas wszystkich.

Miejskie strony internetowe poznan.pl i Biuletyn Informacji Publicznej chcą być coraz bardziej dostępne. Już znajdziemy na nich wiele wersji kontrastowych, możemy powiększać czcionki, słuchać tekstów alternatywnych, które opowiadają co jest na zdjęciach. W dziale oznaczonym ikoną migających dłoni zobaczymy filmy w Polskim Języku Migowym. W części spraw, które muszą załatwić poznaniacy, jest przejście do tekstów łatwych do czytania i rozumienia. Osoby wybierające się do budynków Urzędu Miasta Poznania mogą na stronie www sprawdzić, czy są one dostępne architektonicznie, czyli po prostu, czy do nich dojadą, wjadą i załatwią swoją sprawę.
Poznańscy urzędnicy uczestniczą w projekcie "Prosty język w UMP", który uczy jak można prościej napisać pisma urzędowe i teksty na strony miejskie. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów dostępności.

W Światowym Dniu Wiedzy o Dostępności zachęcamy - warto zajrzeć do Internetu i poznać takie hasła jak - projektowanie uniwersalne, czy osoba ze szczególnymi potrzebami, bo każdy z nas może się nią stać, wystarczy złamać rękę lub nogę. 
Zrozumienie dostępności wymaga ciągłej uwagi i uzupełnienia tego co wiemy. Dzięki temu zmiana otoczenia na dostępne stanie się możliwa.

AM

sieci społecznościowe