Kolejne przejścia dla pieszych z sygnalizacją akustyczną

Osoby z dysfunkcją wzroku zyskają ułatwienia na dwóch kolejnych przejściach dla pieszych. Trwa montaż sygnalizacji akustycznej na ul. Serbskiej oraz skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Libelta.

Kolejne przejścia dla pieszych z sygnalizacją akustyczną fot. ZDM
Kolejne przejścia dla pieszych z sygnalizacją akustyczną fot. ZDM

Sygnalizacja akustyczna to ułatwienie przede wszystkim dla osób z dysfunkcjami wzroku. Dzięki niej niewidomi i niedowidzący mogą łatwiej dotrzeć do sygnalizatora i bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych. Podstawowym rozwiązaniem stosowanym w tego rodzaju sygnalizacji jest naprowadzanie dźwiękowe, które pozwala najpierw odnaleźć przycisk dla pieszych, a następnie powiadamia o zapaleniu się zielonego światła.

W Poznaniu wykorzystywane są nowoczesne przyciski dla pieszych o poszerzonej funkcjonalności. Informują one o topografii przejścia, liczbie pasów ruchu do pokonania i kierunku, z którego nadjeżdżają auta. Posiadają one również znacznie większą powierzchnię przycisku przyjmującego zgłoszenie pieszego oraz funkcję wibracji, powiadamiającą o nadawaniu zielonego światła. Tego rodzaju przyciski funkcjonują obecnie w kilkunastu miejscach w mieście i są instalowane w kolejnych. Jednym z nich jest skrzyżowanie ul. Kościuszki i Libelta, na którym trwają prace związane z ich montażem. Wymienione tam będą również lampy w sygnalizatorach - zastąpią je oprawy LED.

Natomiast na przejściu przez ul. Serbską, pomiędzy hipermarketem Tesco a salonem meblowym, zainstalowany zostanie system dźwiękowego naprowadzania na sygnalizator. Dotychczas zamontowano tutaj maty z guzami i taśmy kierujące w stronę sygnalizatora. Prace w obu miejscach potrwają do końca sierpnia i łącznie będą kosztować niemal 250 tysięcy złotych.

ZDM