Komfortka w poznańskim Centrum (Inicjatyw Rodzinnych)

Wychodzisz na spacer po Poznaniu i nie możesz, w razie potrzeby, skorzystać z toalety. Sprawnym mieszkańcom trudno to sobie wyobrazić. Dla rodziców czy opiekunów dorosłych osób niesamodzielnych - to codzienność.

Wnętrze wyremontowanej siedziby Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Na białej ścianie niebieskie logo centrum. Na drzwiach wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zakłada oznaczenie miejsca, w którym można przewinąć dorosłą osobę pieluchowaną. - grafika artykułu
Pierwsza "komfortka" w Poznaniu

W całej Polsce opiekunowie zmieniają pieluchomajtki około 150 tysiącom niesamodzielnych dorosłych. Poza domem robią to na podłogach publicznych toalet, na zapleczach aptek, w samochodach lub w przestrzeni publicznej np. na ławkach w parkach. Warunki są bardzo trudne, niehigieniczne, bez zachowania zasad bezpieczeństwa i intymności. Dlatego wiele osób w ogóle nie wychodzi z domu, by uniknąć takich problemów.

Poznań włączył się w akcję "Przewijamy Polskę" i w wyremontowanym Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Arkadii uruchomiono "komfortkę". To nazwa wybrana w ogólnopolskim konkursie dla miejsca, w którym można przewinąć dorosłą osobę pieluchowaną. Było 1501 zgłoszeń, a wygrał poznaniak, Michał Gawłowski z Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta.
Lokalizacja przewijaka w Centrum Inicjatyw Rodzinnych, w centrum Poznania, to silny sygnał władz miasta, że osoby z niepełnosprawnościami są ważne i należy im się w przestrzeni publicznej komfortowe miejsce, w którym w godnych warunkach będą w stanie zrealizować swoje potrzeby. Realizacja "komfortki" była możliwa dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta Poznania i miejskiej Radnej Pani Marii Lisieckiej-Pawełczak oraz środkom finansowym zapewnionym na ten cel przez Radę Miasta Poznania.

Do Centrum Inicjatyw Rodzinnych można się dostać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. W CIR poza uzyskaniem informacji o szerokiej ofercie miasta Poznania skierowanej do rodzin będzie można odebrać Kartę Dużej Rodziny.

Akcja "Przewijamy Polskę" to wyjątkowa inicjatywa koalicji pięciu organizacji pozarządowych, która powstała 5 maja 2021 r. w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Poznań w koalicji reprezentuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym "Żurawinka". Koalicja chce stworzyć w całym kraju sieci miejsc, w których w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością. Powinny działać w każdym mieście, dzielnicy, przy basenach, może i w toaletach na stacjach paliw i w sieciach popularnych restauracji i hipermarketów. Na razie w Polsce potrzebujący mogą skorzystać z kilkunastu miejsc  z takimi przewijakami. Wielka Brytania ma ich 1400.

opr. AM

sieci społecznościowe