Nowy lokal dla dzieci z niepełnosprawnością

We wtorek (3 sierpnia) oficjalnie otwarto nowe lokum Ośrodka Wczesnej Interwencji Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu. Dzięki temu dzieci z niepełnosprawnościami mają lepsze warunki do rehabilitacji. 

Na zdjęciu dwóch mężczyzn - w tym Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania - przecina wstęgę, razem z nimi robi to 11-letni chłopiec - grafika artykułu
W ośrodku każdego roku pomoc znajduje ok. 60-80 podopiecznych

Ośrodek wcześniej zajmował pomieszczenia w adaptowanym garażu po dawnym zapleczu budowy przy ul. Szczepana. Od czerwca tego roku działa na terenie budynku przy ul. Łozowej 26, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. 

- Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło od 25 lat pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom - podkreśla Monika Tonder-Kasprzak, kierownik ośrodka. - Zajmujemy się szeregiem wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Podstawowym naszym celem jest jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko miało możliwie jak najlepszy rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej i emocjonalno-społecznej. Przez wiele lat staraliśmy się o zmianę lokalizacji ośrodka. Ale dopiero dzięki pomocy i zaangażowaniu władz Miasta i MPGM udało nam się znaleźć nowe miejsce dla naszej placówki, za co bardzo dziękujemy.

W ośrodku każdego roku pomoc znajduje ok. 60-80 podopiecznych. Miasto dotuje jego bieżącą działalność dotacją w wys. ok. 230 tys. zł rocznie.

- Słowa podziękowania powinny płynąć do państwa - mówił do pracowników placówki Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Bez waszej pracy, zaangażowania i pasji dzieci, które trafiają do ośrodka, nie miałyby tak dobrej opieki. Cieszę się, że udało się znaleźć nową siedzibę. To miejsce dobrze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wierzę, że dzięki temu praca z dziećmi będzie jeszcze lepsza i bardziej wydajna, a rodzice i podopieczni będą mogli przebywać tu w lepszych warunkach.

Przed przeprowadzką ośrodka trzeba było jednak zrobić odpowiedni remont, dostosować pomieszczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zapewnić ochronę przeciwpożarową budynku. Klatka schodowa, ciągi komunikacyjne, węzły sanitarne i gabinety, w których przyjmowane są dzieci, zostały wyremontowane. Lokale są odmalowane, wyposażone w umywalki i lustra, zamontowano w nich instalacje oddymiające i odpowiednie drzwi przeciwpożarowe oraz posadzki z bezpiecznych materiałów. Przeprowadzono także niezbędne roboty elektryczne. 

Na zewnątrz budynku została zamontowana winda, wybudowano też niezbędne podjazdy z kostki brukowej, które umożliwiają dojazd osób z niepełnosprawnościami do budynku. Do ich potrzeb dostosowano także toaletę - wyposażono ją w odpowiednie poręcze i pochwyty. Dzięki tym wszystkim staraniom i pracom remontowym powstało 8 przyjaznych gabinetów do pracy z dziećmi.

- Cieszymy się, że mogliśmy wykonać remont - mówi Paweł Kaczmarek, prezes Zarządu MPGM S.A. - Zależy nam, aby Ośrodek Wczesnej Interwencji Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu, mógł pomagać jak największej liczbie małych pacjentów. Mam nadzieję, że wykonane prace remontowe sprawią, że będzie się państwu dobrze pracowało w naszym budynku. 

Wartość prac wyniosła ponad 700 tys. zł brutto.

Ośrodek zajmuje się wczesnym wykrywaniem, korygowaniem i kompensowaniem zaburzeń rozwoju dzieci przy pomocy odpowiednio dobranych metod terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego dziecka. 

- To wspaniałe miejsce, do którego przychodzi się jak do rodzinnego domu - podkreśla pani Patrycja, której syn jest podopiecznym ośrodka. - Gdy tylko pojawia się jakiś problem, wiem, że tutaj zawsze zostanę wysłuchana i znajdę pomoc. 

Ośrodek oferuje też specjalistyczne wsparcie lekarskie, neurologopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne oraz z zakresu rehabilitacji ruchowej. Dzieci mogą korzystać z dogoterapii, zajęć logopedycznych i psychologicznych. 

AW

sieci społecznościowe