Poznań dla osób z niepełnosprawnościami

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany w latach 90. we Francji. Często funkcjonuje także pod nazwą Europejskiego Dnia Niezależnego Życia. Nie bez powodu - to właśnie niezależność, czyli równe szanse, prawa i pełne uczestnictwo we wszystkich aspektach życia społecznego są w tym kontekście niezmiernie ważne.
Poznań od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził kompleksową propozycję bezpłatnych usług: "Mobil_N". W jego ramach można skorzystać z pomocy "Złotej rączki", zamówić umycie okien, zlecić usługę sprzątania nagrobka bliskiej osoby, a także poprosić o mobilną pielęgnację paznokci stóp.
- Każda osoba, niezależnie od stopnia sprawności, ma prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Rolą samorządu jest tworzenie dostępnych przestrzeni publicznych, które zapewnią równe szanse na pełne korzystanie z tego prawa - przypomina Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Nieustannie wsłuchujemy się w głosy wszystkich grup społecznych i podejmujemy odpowiednie działania, by nasze miasto było naprawdę dostępne i przyjazne dla wszystkich.
Od 2018 roku w Poznaniu obowiązują "Standardy dostępności". To dokument, który wskazuje, jak planować remonty tak, by przestrzeń publiczna była dostępna dla każdego: osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów, opiekunów i rodziców z dziećmi w wózkach.
Wszystkie nowe inwestycje są także zgodne ze standardami: chodniki mają obniżane krawężniki i fakturowe oznaczenia nawierzchni, np. żółte maty z wypustkami przed przejściami dla pieszych. Na słupach tablic informacji pasażerskiej znajdują się przyciski, które uruchamiają głosową informację o odjazdach tramwajów, a z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku wprowadza się dźwiękową sygnalizację świetlną przy przejściach dla pieszych. Wszystkie autobusy i większość tramwajów jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Pojawia się też coraz więcej tzw. komfortek, czyli pomieszczeń z toaletą i przewijakiem dla dorosłych, w których osoby z niepełnosprawnościami mogą zadbać o swoje potrzeby intymne. Najnowszą uruchomiono ostatnio w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej przy ulicy Mogileńskiej.
Miejskie pływalnie na os. Piastowskim i na os. Zwycięstwa wyposażone są w podnośniki dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, umożliwiające wejście do basenów. W obu budynkach są wydzielone szatnie dla osób z niepełnosprawnością oraz toalety z natryskiem. Dzięki amfibiom do pływania dostępne są również miejskie kąpieliska.
Urząd Miasta Poznania szkoli też swoich pracowników i uwrażliwia ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W miejskich budynkach funkcjonują pętle indukcyjne, czyli urządzenia dla tych, którzy korzystają z aparatów słuchowych lub implantów. Montowane są też totupointy dla osób z dysfunkcją wzroku - to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po budynku. Urząd zapewnia tłumacza języka migowego online, a miejskie strony internetowe również dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących - można tam znaleźć filmy z tłumaczem polskiego języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne "Teksty Łatwe do Czytania". Powstały one z myślą o tych, którzy mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem skomplikowanej treści. Działa też osobny miejski wortal poświęcony osobom z niepełnosprawnościami, który promuje działania wspierające ich integrację społeczną i zawodową.
AW
Zobacz również

Bieg Krokodyla - 2. Edycja | 10 maja 2025, jezioro RUSAŁKA, Poznań

"Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja...

"Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
