Prosty język w poznańskim urzędzie

Zawiłe, naszpikowane skomplikowanym słownictwem i specjalistyczną terminologią - takie stwierdzenia często pojawiają się po lekturze urzędowych dokumentów. Ich zrozumienie wymaga często co najmniej dwukrotnej lektury. W poznańskim magistracie ma być inaczej. Powstał już poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich pracowników UMP, a to nie jedyne działania. W planach są m.in. szkolenia dla osób tworzących wypowiedzi pisemne.

Grafika przedstawia opis słowa "kupić" na żółtym tle oraz rysunek dziewczyny. - grafika artykułu
Powstał już poradnik "Prosty język w pismach urzędowych", który trafi do wszystkich pracowników UMP, a to nie jedyne działania

13 października to Międzynarodowy Dzień Prostego Języka. Data przypomina o tym, że powinniśmy pisać nie tylko poprawnie, ale także przejrzyście i zrozumiale. Prosty język (z ang. plain language) to określony styl komunikacji, zalecany wszystkim autorom i instytucjom piszącym teksty adresowane do masowego odbiorcy. Zakłada on zaprojektowanie wypowiedzi w taki sposób, aby każdy zrozumiał jej treść już przy pierwszej lekturze. Czy pisma i dokumenty urzędowe takie są? Niekoniecznie.

Na szczęście w ostatnich latach sytuacja zaczęła się poprawiać, a idea prostego języka przybiera coraz bardziej realne kształty. Urząd Miasta Poznania wspiera ideę plain language. Pracownicy magistratu starają się upraszczać komunikację z obywatelem, co nie jest łatwym zadaniem. 

Niedługo ukaże się poradnik "Prosty język w pismach urzędowych" skierowany do pracowników urzędu i miejskich jednostek organizacyjnych. To zbiór cennych wskazówek, które będą mogły być wykorzystane w codziennej pracy. Autorami publikacji są językoznawcy z poznańskiego uniwersytetu: dr hab. Jarosław Liberek, prof. UAM oraz dr hab. Karolina Ruta-Korytowska. 

Publikacja jest efektem pierwszego etapu prac w ramach projektu "Prosty język w UMP", który jest realizowany od połowy 2020 roku. W planach są także inne działania. Jeszcze w tym roku odbędzie się cykl warsztatów poświęconych upraszczaniu języka, w których będą mogli uczestniczyć pracownicy urzędu.

AK/ BCiC/ AJ

sieci społecznościowe