Punkt Profilaktyki Intymnej dostępny dla wszystkich

Kluczowymi elementami profilaktyki i promocji zdrowia jest edukacja i dostęp do regularnych badań kontrolnych.

Gabinet lekarski w szaro-bialo-niebieskich kolorach. Po prawej stronie biurko lekarza z otwartym laptopem, za nim szafka i fotel do badań ginekologicznych. Za nim stanowisko z urządzeniem USG. - grafika artykułu
Punkt Profilaktyki Intymnej gabinet ginekologiczny

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 roku i był to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania - również nieubezpieczonych - przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym, aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie dzwoniąc pod numer 61 647 77 25. Usługa jest bezpłatna. Od stycznia 2021 roku zmieniła się lokalizacja Punktu Profilaktyki Intymnej. Pacjenci są przyjmowani w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, przy Al. Solidarności.
W poznańskim Punkcie Profilaktyki Intymnej realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej oraz antykoncepcji - zarówno naturalnej jak i farmakologicznej. Zapewniona jest również doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii, skierowań na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Zapewnione są również konsultacje oraz badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Przychodnia i gabinet ginekologiczny przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, to wciąż krople w morzu potrzeb. Kobiety i mężczyźni ze szczególnymi potrzebami (dotyczy to wszystkich rodzajów niepełnosprawności - osoby głuche, niewidome, niepełnosprawne ruchowo i inne) często unikają profilaktyki, ponieważ nie potrafią sobie poradzić w niedostosowanym otoczeniu. Potrzebny jest podjazd, winda, łazienka z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością. Niestety przychodnie często nie mają możliwości, by te warunki spełnić.
Punkt Profilaktyki Intymnej w POSUM w Poznaniu spełnia wymagania dostępnościowe. Przed budynkiem wydzielono kilkanaście miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Do drzwi głównych powadzi podjazd z poręczą po obu stronach, umieszczoną na dwóch wysokościach. Drzwi otwierają się automatycznie, ciąg prowadzący do windy nie ma przeszkód komunikacyjnych. Punkt jest na pierwszym piętrze. Winda jest wyposażona w komunikaty głosowe, wypukłe cyfry oznaczające pietra i oznaczenia w alfabecie Braille'a. Korytarz na pierwszym piętrze także zapewnia sprawną komunikację - bezprogowy, są tabliczki kierujące do Punktu Profilaktyki Intymnej. Drzwi są odpowiednio szerokie, oznaczenia na drzwiach czytelne. W recepcji/rejestracji obniżono cześć blatów, co umożliwia dobry kontakt z rejestratorką. W rozmowach telefonicznych z osobami zgłaszającymi się na badanie rejestrująca, jeśli nie wynika to z rozmowy, dopytuje, czy rozmówca jest osobą ze szczególnymi potrzebami. Pozwala to skierować taką pacjentkę do dostępnego gabinetu, lub też umówić na czas wizyty tłumacza języka migowego. Poradnia planuje też uruchomienie dyżurnego tłumacza on line. W jednym z gabinetów fotel do badań jest automatycznie obniżany i ma poręcze wsparcia, co umożliwia badanie osoby z niepełnosprawnością ruchu. W gabinecie obok taką możliwość daje kozetka medyczna z regulacją wysokości. Gabinety maja przestrzeń manewrową dla wózków. Dostępna jest też toaleta, zarówno sedes jak i bidet mają wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Pod umywalkę można podjechać. Z placówką można kontaktować się telefonicznie, mailowo lub przez formularze rejestracyjne. Strona www Punktu Profilaktyki Intymnej jest przejrzysta z udogodnieniami dostępnościowymi wynikającymi ze standardów WCAG 2.0.

By umówić się na wizytę, należy zarejestrować się dzwoniąc pod numer 61 647 77 25 lub skorzystać z formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie POSUM.
Rocznie na realizację projektu Miasto Poznań przekazuje kwotę 1 120 000,00  zł.

AM

sieci społecznościowe