Siedziba DPS Liderem Dostępności 2022

Siedziba Domu Pomocy Społecznej na Strzeszynie dostała Grand Prix siódmej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności 2022. Jury doceniło najwyższe standardy dostępności, praktyczności, wygody i estetyki, jakie spełnia ten nowoczesny budynek dla poznańskich seniorek i seniorów.

W tle flagi Polski biało czerwona i Unii Europejskiej niebieska z zółtymi gwiazdami. Przed nimi kilka statuetek nagrody Lider Dostępności. To przezroczyste klocki z wyrytymi grafikami budynków - grafika artykułu
Lider Dostępności

Kapituła konkursu przyznała poznańskiemu budynkowi także nagrodę w kategorii Obiekt mieszkalny/ hotelowy. 

- To budynek nowoczesny, bezpieczny i przyjazny, spełniający europejskie standardy opieki nad starszymi osobami - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Zależało nam na tym, by zastosowane w nim rozwiązania zapewniały mieszkańcom nie tylko wygodę, ale też poczucie godności i intymności. Cieszę się, że zostało to docenione przez niezależną Kapitułę. To kolejny dowód na to, że Poznań ponownie  wyznacza standardy, jeśli chodzi o wsparcie seniorów.

Nagrody zostały wręczone przez Prezydenta RP podczas uroczystej gali, która odbyła się  w piątek, 28 października, w Pałacu Prezydenckim. Dyplom i statuetkę w imieniu Miasta Poznania odebrał Marek Grzegorzewski, dyrektor DPS nr 1 oraz Krzysztof Janus, architekt.

- Dom Pomocy Społecznej jest instytucją funkcjonującą w obiekcie użyteczności publicznej - mówił Marek Grzegorzewski, odbierając statuetkę. - Ale nagrodę otrzymaliśmy w kategorii Obiekt mieszkalny, co się doskonale wpisuje w nasze działania. Ustawicznie pracujemy nad tym, by w naszym DPS było jak najmniej instytucji, a jak najwięcej domu. Dziękuję za uznanie Kapituły dla pracy architektów, personelu, który brał udział w pracach projektowych  i Miasta Poznania, które było inwestorem.

Lider Dostępności jest organizowany od 2016 r. przez Fundację Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Promuje on uniwersalne projektowanie, rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami. Pokazując dobre przykłady, zwraca też uwagę na ciągle występujące bariery architektoniczne.

Nagrody są przyznawane w ośmiu kategoriach: Przestrzeń publiczna, Duży obiekt użyteczności publicznej, Obiekt usług lokalnych, Obiekt biurowo-handlowy, Obiekt mieszkalny/ hotelowy, Obiekt zabytkowy oraz Architekt/ urbanista.

- Konkurs Lider Dostępności 2022 jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości - wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni - mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Nowa siedziba poznańskiego DPS, o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. metrów kwadratowych, umożliwia opiekę nad seniorami na najwyższym poziomie. Placówka jest dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki dużym pokojom, windom, łazienkom oraz szerokim korytarzom. 

Pomieszczenia pogrupowane są w siedem tzw. familii. Każda z nich składa się zaledwie z kilku jedno- i dwuosobowych pokojów, w których może zamieszkać maksymalnie 15 osób. Pokoje jednoosobowe mają powierzchnię niemal 20, a dwuosobowe - prawie 28 metrów kwadratowych. Każdy z nich został wyposażony w telewizor i radiowęzeł oraz dostęp do internetu. Wszystkie pokoje na parterze mają wyjście na taras, a na pierwszym piętrze - na balkon. Wyposażone są w system alarmowy, dzięki któremu pensjonariusze mogą łatwo zawołać opiekunów.

Do nowego budynku przeprowadzili się pensjonariusze DPS nr 1, który od 1967 roku funkcjonował w kamienicy przy ul. Bukowskiej.

Budowa nowoczesnej i spełniającej europejskie standardy opieki nad seniorami siedziby Domu Pomocy Społecznej trwała dwa lata i kosztowała Miasto Poznań 43 miliony złotych.

To nie pierwsze wyróżnienie dla stolicy Wielkopolski. W 2020 r. Brama Poznania została doceniona w kategorii: Duży obiekt użyteczności publicznej. Z kolei w 2019 r. kapituła konkursu wyróżniła przebudowę ul. Św. Marcin w kategorii "Przestrzeń Publiczna".