Stary Rynek w Poznaniu w ToTuPointach

17 znaczników #TOTUPOINT pojawiło się, po remoncie, na Starym Rynku w Poznaniu. To dyskretne urządzenia, które pomagają osobom z niepełnosprawnością wzrokową na lepszą orientację w przestrzeni.

Na budynku kamienicy na Starym Rynku widać sygnalizator ToTUPointa - grafika artykułu
ToTuPoint Stary Rynek

Totupoint to znacznik dźwiękowy wchodzący w skład systemu nawigacyjno-informacyjnego. Jest to urządzenie o małych gabarytach, posiadające samodzielną sygnalizację alarmującą: tonową lub głosową. Telefon z uruchomioną aplikacją poszukuje w swoim otoczeniu znaczników elektronicznych Totupoint. W przypadku wykrycia znacznika, jeżeli jest to określone w ustawieniach aplikacji, następuje automatyczna aktywacja. Znacznik wyemituje sekwencję tonową i krótki komunikat głosowy.

Znaczniki ostrzegają o niebezpieczeństwie bądź prowadzą do celu. Można nimi oznaczać wejścia do budynku, pomieszczenia oraz inne istotne miejsca. Na poznańskim Starym Rynku wskazują wyjścia z placu w konkretne ulice oraz między innymi wejścia do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, Galerii Miejskiej Arsenał, czy też wejścia do Ratusza miejskiego.

Technologia komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu świetnie sprawdza się w przestrzeni publicznej. System opiera się na standardzie komunikacji bezprzewodowej BLE (Bluetooth Low Energy). Oznacza to, że telefony oraz tablety muszą posiadać takie łącze. Z systemu można korzystać również przy pomocy specjalnego aktywatora, montowanego na białej lasce. Dostępne są aplikacje dla urządzeń pracujących z systemem operacyjnym iOS, oraz Android. Aplikacje są bezpłatne. Można je pobrać z internetowych sklepów z aplikacjami.

opr. AM