Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym. Wynikają z niej trudności w wykonywaniu prostych, codziennych czynności, nauce, porozumiewaniu się oraz zdobywaniu kompetencji społecznych.

W centralnym miejscu zdjęcia przytulaja sie dwie osoby - kobieta w długich, ciemnych włosach i dziewczyna w różowej bluzce i spodniach. Dziewczyna ma zespół Downa - grafika artykułu
Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone co roku 5 maja, zapoczątkowane we Francji w latach 90-tych XX wieku. W Polsce ten dzień ustanowiono w 1999 r. Dzień Godności ma pomóc w przełamywaniu barier i stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chcą oni pracować, rozwijać się, czuć się potrzebni i wartościowi. Jednak jest im znacznie trudniej to osiągnąć. Potrzebują pomocy, wsparcia i zrozumienia. Miasto Poznań organizuje i wspiera wiele inicjatyw kierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną. To m.in. mieszkania wspomagane, warsztaty, przedszkole, szkoła, usługi asystenckie, opieka wytchnieniowa.

5 maja to również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

AM