"Zobacz" mecze LECHA POZNAŃ w audiodeskrypcji

Ośrodek Kibice Razem Lech Poznań wprowadza audiodeskrypcję podczas transmisji w Radiu Poznań.

Na zdjęciu jedna z trybun Stadionu Miejskiego w Poznaniu podczas meczu Lecha Poznań. Na trybunie widać wielu wiwatujących kibiców, ubranych w niebiesko-białe barwy Lecha. Na pierwszym planie zielona murwa stadionu i jedna z bramek piłkarskich - grafika artykułu
Foto. Damian Garbatowski

To nowość na meczach Lecha Poznań. Ośrodek Kibice Razem podpisał porozumienie z Radiem Poznań, na mocy którego każda transmisja radiowa z meczów tej poznańskiej drużyny - będzie transmisją audiodeskrypcyjną. Audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową, głosowy opis tego co widzimy osobom niewidomym i słabowidzącym. Audiodeskrypcja jest nazywana również opisem wideo lub opisową narracją.

Lech Poznań to pierwszy klub w Polsce, który może pochwalić się wykorzystaniem tej techniki narracji nie tylko podczas meczów na stadionie w Poznaniu, ale na terenie całej Wielkopolski (w wersji analogowej), kraju (w wersji cyfrowej), oraz w pucharach europejskich. "Ten pomysł pojawiał się wielokrotnie podczas naszych dyskusji o poprawie standardów kibicowskich na naszych meczach. Audiodeskrypcja, która ogranicza się tylko do dostępności dla kibiców na stadionie, nigdy nie spełniała naszych potrzeb" - mówi Marcin Kawka koordynator Ośrodka Kibice Razem Lech Poznań. "Podczas rozmów ze Stowarzyszeniem Kibiców Niepełnosprawnych największy nacisk kładliśmy na integrację, na przełamywanie barier. Uważamy, że tworzenie enklaw nie jest dobrą drogą do realizacji oczekiwań osób ze szczególnymi potrzebami. Chcemy przekonać wykluczonych z różnych przyczyn, do przyjścia na Bułgarską i wspólnego przeżywania piłkarskiej rywalizacji. Z drugiej strony zależy nam na tym, by osoby pełnosprawne poznały lepiej swoich stadionowych sąsiadów, dla których barierą trudną do pokonania są przysłowiowe "trzy schody" - dodaje Kawka.

Wg koordynatora "kibice to wielka rodzina, którą łączą emocje. I właśnie tych emocji i plastyki musi być jak najwięcej w transmisjach Radia Poznań. Redakcja sportowa w osobach - Krzysztofa Ratajczaka, Grzegorza Hałasika, Wojciecha Bernarda, Dawida Cytrowskiego - często gości w domach kibiców Kolejorza. To bardzo rozpoznawalne głosy, które - podobnie jak głos Grzegorza Surdyka - spikera stadionowego - kojarzone są ze sportem, a więc również z Kolejorzem. Potrafią doskonale przekazać emocje, słowami "namalować" sytuację na boisku, ze szczegółami opisać zdobycie bramki, reakcję piłkarzy, kibiców, trenerów. Oddają atmosferę stadionu i tego co dzieje się na trybunach. Na tę plastykę transmisji radiowej kładziemy teraz jeszcze większy nacisk".

Pomysłodawcy wprowadzenia audiodeskrypcji na meczach liczą, że dzięki niej liczba kibiców Lecha ze szczególnymi potrzebami będzie się zwiększać. "Od wielu lat pokazujemy, że osoby z niepełnosprawnością są bardzo wartościowymi kibicami, którzy wspierają Lecha nie tylko podczas meczów "u siebie", ale również na wyjazdach.  W 2019 roku do pociągu specjalnego, udającego się na mecz Śląsk-Lech do Wrocławia - po raz pierwszy doczepiony miał być specjalny wagon, który umożliwiał komfortową podróż osobom na wózkach. Niestety administracyjna decyzja wojewody dolnośląskiego zamknęła stadion dla wszystkich kibiców... Co ważne, i co będziemy podkreślać - nie widzimy możliwości podziału kibiców, na tych ze specjalnymi potrzebami i bez. Wszyscy jesteśmy kibicami Lecha Poznań i nie ma mowy o podziałach. Wszyscy jedziemy, wszyscy dopingujemy, wszyscy razem bawimy się na meczach. Przypuszczam, że w trakcie rozwoju Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych - Lech bez Barier - pojawi się mnóstwo osób z pomysłami i chęcią współpracy" - dodaje Marcin Kawka.

AM

sieci społecznościowe