116 dębów pamięci

W sąsiedztwie Fortu VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, stanęła tablica informująca o poznaniakach i wielkopolanach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w Katyniu w 1940 roku. W uroczystościach miasto Poznań reprezentowali: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, wiceprezydent Jędrzej Solarski i radny Konrad Zaradny.

Fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Fot. Urząd Miasta Poznania

Tablica informująca o ofiarach zbrodni katyńskiej stanęła przy drodze prowadzącej do Fortu VII. Pod koniec ubiegłego roku w tym miejscu posadzono 116 dębów pamięci. Liczba drzew jest nieprzypadkowa. Właśnie tyle rodzin związanych z Poznaniem i Wielkopolską czekało na upamiętnieni swoich bliskich, którzy zostali zamordowani przez NKWD.

Akcja sadzenia dębów pamięci jest realizowana już od kilku lat. Bierze w niej udział szereg instytucji, m.in. urzędy miast, gminy, komendy policji, szkoły, parafie i prywatne przedsiębiorstwa. Każde drzewo symbolizuje jedną ofiarę zbrodni katyńskiej.

Z prośbą o właśnie taki hołd złożony ofiarom sowieckiej zbrodni członkowie stowarzyszenia zwrócili się do Miasta Poznania i Zarządu Zieleni Miejskiej. Gatunek, jaki wybrano do upamiętnienia zamordowanych w Katyniu to dąb czerwony, który jesienią przybiera odcień czerwieni, brązu lub złota. Sposób ułożenia drzew też jest nieprzypadkowy. Regularna, szachownicowa forma nasadzeń symbolizuje wojskowy porządek.

W środę 16 września, rodzinom osób zamordowanych zostały wręczone certyfikaty, poświadczające, że ich bliscy mają swój dąb pamięci. Osobom, które wsparły upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej przyznano medale. Stowarzyszenie Katyń podziękowało w ten sposób: Jędrzejowi Stolarskiemu - zastępcy prezydenta Poznania, Tomaszowi Grudziakowi - sekretarzowi Województwa Wielkopolskiego, Konradowi Zaradnemu - radnemu Miasta Poznania (który złożył poprawkę budżetową dotyczącą posadzenia dębów pamięci), Tomaszowi Lisieckiemu - dyrektorowi Zarządu Zieleni Miejskiej.

Posadzone dęby zostały sfinansowane ze środków Miasta Poznania, natomiast tablicę ufundował Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

oprac. red.