105. rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej. W piątek na skwerze marszałka Ferdynanda Focha przypomniano o tamtym wydarzeniu.

Galeria zdjęć przedstawia uroczystości z okazji 105. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze. Na fotografiach widać, m.in. uczestników obchodów i poczty sztandarowe. - grafika artykułu
Rocznica podpisania rozejmu w Trewirze

- Spotykamy się w miejscu szczególnym, w którym pielęgnujemy pamięć o marszałku Fochu - osobie niezwykle zasłużonej dla Polski, ale również dla Poznania i Wielkopolski. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu traktat rozejmowy z Trewiru uwzględnił sukces Powstania Wielkopolskiego i uznał nasz region, jako część odrodzonej Polski. Było to dla nas niezwykle ważne, bo miało zakończyć walki, ale również określało linię demarkacyjną pomiędzy Polską a Niemcami - powiedział Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania.  

- Powstanie Wielkopolskie to nie tylko wysiłek, determinacja i waleczność Wielkopolan, ale też sprzyjające okoliczności międzynarodowe. To m.in. wsparcie, jakiego udzieliły nam Stany Zjednoczone, ale również zaangażowanie marszałka Focha. W traktacie podpisanym w Trewirze uznano wysiłek Powstańców, jako część wysiłku państw sprzymierzonych. Od tej pory Niemcy nie mogli mówić, że jest to ich wewnętrzna sprawa i nie podlega negocjacjom międzynarodowym - mówił Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 

Rozejm w Trewirze miał zakończyć agresywne działania pomiędzy Polakami a Niemcami. Pomimo formalnej deklaracji walki toczyły się jednak do czerwca, a ostatecznie położył im kres traktat wersalski.

W obchodach rocznicowych wzięli udział także m.in. Igor Kraszewski - konsul honorowy Francji w Poznaniu, a także przedstawiciele: Rady Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerstwa oraz szkół. 

Podczas uroczystości odczytano list od Wojewody Wielkopolskiego. Wydarzenie zakończył występ artystyczny młodzieży z I LO im. Karola Marcinkowskiego. 

Organizatorem uroczystości było Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, współorganizatorem m.in. Miasto Poznań.

JZ