12. MFFA Animator rusza już wkrótce!

Ponad 300 filmów animowanych z całego świata, konkursy, retrospektywy, przeglądy tematyczne i wiele wydarzeń towarzyszących - tak będzie wyglądać tegoroczna, 12. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. To największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone tej dziedzinie sztuki.

Festiwal Animator odbędzie się w Poznaniu 5-11 lipca
Festiwal Animator odbędzie się w Poznaniu 5-11 lipca

Festiwal rozpocznie się 5 lipca i będzie podzielony na kilkanaście bloków. Najważniejszym z nich będzie blok konkursowy - w tym roku z ponad tysiąca zgłoszeń nadesłanych z 64 krajów wyłoniono 44 filmy krótkometrażowe. Wśród nich są 34 obrazy wybrane przez Komisję Selekcyjną festiwalu i 10 produkcji zaproszonych przez Marcina Giżyckiego, dyrektora artystycznego wydarzenia. Będzie można zobaczyć m. in. "Kids" Michaela Freia, "Story" Joli Bańkowskiej czy "EGG" Martiny Scarpelli. Ostatni, 45. film krótkometrażowy wybierze publiczność podczas pokazów z bloku "Animatora bez selekcji". Zwycięzca konkursu zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza oraz nagrodę: 45 000 złotych.

- Na kilka dni Poznań znów stanie się stolicą światowej animacji - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Animator jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów, więc duże zainteresowanie tym wydarzeniem nikogo nie dziwi - w ubiegłym roku przez festiwal przewinęło się 14 tysięcy osób. Jesteśmy z tego bardzo dumni.

W bloku "Animator.pl" będzie można obejrzeć filmy stające do Konkursu Polskich Filmów Animowanych. Artyści powalczą o nagrody "Animusze" - w kilku kategoriach. W jury zasiądą: Hanna Margolis, Jacek Spychalski oraz Gunnar Strøm.

"Animation as a Statement" to główny blok programowy skupiony wokół animowanych wizji rzeczywistości, utopii i dystopii.

- To blok, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak język animacji wpływa na postrzeganie rzeczywistości - mówi Olga Sokal, rzeczniczka prasowa festiwalu. - Spróbujemy też zastanowić się, w jaki sposób animacja może tę rzeczywistość kształtować.

Będzie w nim można obejrzeć m.in. retrospektywę Janet Perlman, kanadyjskiej animatorki i ilustratorki książek dla dzieci oraz sekcję "Rzeczywistości w czerni i bieli", czyli przegląd czarno-białych filmów krótkometrażowych. Blok ten to także okazja na zobaczenie animacji non-fiction oraz specjalnej sekcji "Kobiety mają głos".

Tradycyjnie kontynuowany będzie blok "Animator pro" - czyli panel dyskusyjny skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i do tych, którzy stawiają w animacji pierwsze kroki. Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie Tim Allen, główny animator nominowanego do Oscara obrazu Wesa Andersona "Wyspa Psów".

"Animator dla dzieci" to specjalny program dla najmłodszych przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka, a w nim warsztaty, pokazy zestawów krótkometrażowych animacji i projekcje pełnometrażowych produkcji. Ich zwieńczeniem będzie "Animator jutra" - czyli pokaz krótkometrażowych filmów stworzonych podczas warsztatów.

Blok "Animacja poza kinem" to program poświęcony filmom animowanym, zrealizowanym przez artystów sztuk wizualnych, a w bloku "Szkoły i festiwale" będzie można obejrzeć osiągnięcia artystów z całego świata.  

Kuratorem bloku "Animacja z Norwegii", czyli przeglądu animowanych filmów z tego kraju, będzie Gunnar Strøm. W programie znalazły się też filmy byłych studentów Volda University College - wschodzących gwiazd norweskiego kina animowanego.

Na uczestników czeka też blok "Animowane Seriale", czyli przeglądy najciekawszych animowanych produkcji telewizyjnych, blok "Cartoon Network prezentuje" oraz "Kino nocne" - czyli rozpoczynające się o godz. 21 projekcje filmów w namiocie ustawionym w parku Wieniawskiego.

Festiwal Animator jest laureatem jubileuszowej nagrody PISF w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe oraz festiwalem kwalifikującym do Oscarów.

AW