13. PKO Poznań Półmaraton

17 października biegacze będą mogli zmierzyć się w 13. PKO Poznań Półmaratonie, czyli na trasie o długości 21,097 km. W wydarzeniu wciąż można wziąć udział - zapisy trwają do 16 października lub do wyczerpania miejsc. 

Biegacze na starcie maratonu w 2019 roku - grafika artykułu
Po dwóch latach przerwy w październiku ponownie biegacze opanują Poznań. Zamiast maratonu zawodnicy staną na starcie półmaratonu fot. POSiR

Tegoroczny półmaraton rozpocznie się o godz. 10:00, kiedy zawodnicy wystartują z ul. Grunwaldzkiej. Meta wzorem lat poprzednich znajduje się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na placu Marka. W tym roku miejsce to ma szczególne znaczenie, bowiem targi obchodzą jubileusz 100-lecia istnienia. Rocznica zostanie upamiętniona na medalu.

Trasa: start - ul Grunwaldzka, ul. Jugosłowiańska, ul. Taczanowskiego, ul. Ściegiennego, ul. Arciszewskiego, ul. Hetmańska, ul. Dolna Wilda - Rondo, ul. Dolna Wilda, ul. Piastowska, ul. Droga Dębińska, ul. Strzelecka, ul. Garbary, ul. Małe Garbary, ul. Solna, ul. Nowowiejskiego, ul. Pułaskiego, ul. Roosevelta, rondo Kaponiera, ul. Roosevelta, ul. Bukowska, ul Grunwaldzka, meta: plac Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na starcie będą mogły stanąć wyłącznie osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-Cov-2, które dobrowolnie okażą organizatorowi oficjalny unijny certyfikat szczepienia oraz osoby z przeciwwskazaniami medycznymi do szczepień przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy. Brak okazania dokumentu uniemożliwi odbiór pakietu startowego, tym samym uczestnictwo w wydarzeniu. 

Wciąż można wziąć udział w biegu. Zapisy do udziału w półmaratonie potrwają do 16 października lub do wypełnienia limitu miejsc tj. 5000 (osoby zaszczepione) i 500 (ozdrowieńcy i osoby z przeciwwskazaniami medycznymi do szczepień). Opłata startowa do 14 października wynosi - 120 zł, zgłoszenia w dniach 15 i 16 października - 150 zł. Rejestracja na stronie halfmarathon.poznan.pl.

Półmaraton odbędzie się także w edycji wirtualnej, w której wystartować mogą wszyscy - zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione. Od 11 do 17 października chętni mogą pobiec w dowolnym miejscu na całym świecie. Muszą pokonać ciągiem dystans 21,097 km, który zapiszą za pomocą aplikacji mobilnej "Poznań Maraton" lub poprzez inne urządzenie rejestrujące. Zgłoszenia przyjmowane będą aż do 17 października. Opłata startowa 65-85 zł. W tym przypadku istnieje możliwość otrzymania pakietu startowego za pośrednictwem kuriera, jednak pakiety będą wysyłane po biegu. Zrzut zdjęcia ekranu dokumentujący trasę oraz czas należy przesyłać do dnia 24 października za pośrednictwem aplikacji "Poznań Maraton".

Powalczą o zwycięstwo

O pierwsze miejsce powalczą biegacze z 19 państw, jednak to zawodnicy z Polski, Kenii i Etiopii tworzą czołówkę biegu. Wśród nich tegoroczni polscy olimpijczycy: Marcin Chabowski, Adam Nowicki, Arkadiusz Gardzielewski i Karolina Nadolska.Zwycięzca 13. PKO Poznań Półmaratonu otrzyma 10 tysięcy zł, laureat drugiego miejsca 6 tysięcy zł, a zawodnik plasujący się na najniższym stopniu podium 4 tysiące zł. W sumie nagrodami finansowymi premiowanych jest pierwszych 6 miejsc w kategorii kobiet i mężczyzn. Bonus za pobicie rekordu trasy Poznańskiego Półmaratonu dla pierwszej kobiety (czas poniżej 01:09:53) i pierwszego mężczyzny (czas poniżej 01:02:00) wynosi 10 000 zł.

Nie tylko półmaraton

16 października o godz. 13:00 na placu Marka w ramach imprez towarzyszących odbędzie się bieg "W drodze do Maratonu" dla najmłodszych adeptów tego sportu. Dzieci w wieku 5-8 lat zmierzą się z dystansem 100 metrów, a towarzyszyć im będzie wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 metrów - Sofia Ennaoui.

13. PKO Poznań Półmaraton to także idealna okazja do tego, by wziąć udział w akcji charytatywnej organizowanej przez fundację PKO Banku Polskiego. W tym roku można pomóc chorej na miopatię wrodzoną Ani. Wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji - kartkę z napisem "Biegnę dla Ani" i dotrzeć z nią do mety.

15-17 października uczestnicy półmaratonu mogą poruszać się komunikacją miejską za darmo. Bezpłatny przejazd możliwy jest w strefach A + B + C. Podczas ewentualnej kontroli biletów należy okazać numer startowy wraz z dokumentem tożsamości. O zmianach w komunikacji miejskiej będziemy informować w następnym tygodniu.

Sponsorem Półmaratonu jest PKO Bank Polski. Patronat nad biegiem objął Prezydent Miasta Poznania - Jacek Jaśkowiak. 

Tradycyjnie półmaraton w Poznaniu odbywał się wiosną, jednak z powodu pandemii SARS-CoV-2 w tym roku został przeniesiony na jesień w miejsce maratonu. To jedyna tak wielka impreza biegowa w tym roku, ponieważ w 2021 r. - tak jak w ubiegłym - Poznań Maraton nie odbędzie się. Wydarzenie jest zapowiedziane na 2022 r.

KK

sieci społecznościowe