81. rocznica agresji ZSRR na Polskę

W stolicy Wielkopolski uczczono 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, władze miasta oraz województwa. Poznań reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Przedstawiciele władz miasta i województwa składają kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. - grafika artykułu
W Poznaniu uczczono 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę

17 września 1939 roku żołnierze Armii Czerwonej przekroczyli wschodnią granicę Polski. 81. lat po tamtych wydarzeniach w Poznaniu oddano hołd poległym. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tegoroczne uroczystości odbyły się jednak w ograniczonym zakresie - bez udziału licznych przedstawicieli związków kombatanckich czy organizacji społecznych.

Obchody rozpoczęły się o godz. 12:30 mszą świętą w Farze Poznańskiej. Bezpośrednio po niej kwiaty złożono pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli przez miasto pod pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyła się główna część obchodów rocznicowych. Tam złożono wiązanki kwiatów i odmówiono modlitwę ekumeniczną. Uroczystości zwieńczył Hymn Sybiraków.

- Sowiecka agresja była nożem wbitym w plecy, uniemożliwiającym obronę ziem zachodnich przed hitlerowskimi Niemcami. Dzisiejsze obchody to jednak nie tylko hołd oddany pamięci uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. To także lekcja na przyszłość, która uczy nas, że wolność i suwerenność nie są dane raz na zawsze. To wartości, o które trzeba dbać również w czasie pokoju - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

17 września - w rocznicę napaści ZSRR na Polskę - obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.

JZ