Akademia Zielonego Poznania w parku Wilsona

Prelekcje i porady z zakresu ogrodnictwa, liczne warsztaty, stoiska edukacyjne czy gra terenowa i spacer dendrologiczny - to tylko część atrakcji, które czekają na poznanianki i poznaniaków w parku Wilsona. W sobotę, 25 maja odbędą się tam akcje edukacyjne "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" w ramach kolejnej edycji Akademii Zielony Poznań. 

Zdjęcie przedstawia kwiaty w doniczkach. - grafika artykułu
W sobotę,w parku Wisona odbędzie akcja "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" w ramach kolejnej edycji Akademii Zielony Poznań

Miłośnicy ukwieconych ogrodów, tarasów i balkonów mogą wybrać się w sobotę do parku Wilsona. W godz. 10:00 - 15:00 czekają tam na nich liczne atrakcje. W ramach Akademii Zielonego Poznania eksperci i edukatorzy podzielą się swoją wiedzą i pomysłami na upiększanie i zazielenianie otoczenia.

Zielone warsztaty

Pod okiem specjalistów będzie można wziąć udział w warsztatach z malarstwa akrylowego i zaprojektować oraz namalować swój wymarzony balkon lub taras.

Na seniorów czekają zajęcia pt. "Gramy w zielone", prowadzone przez absolwentów studiów podyplomowych Hortiterapia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Łącznie odbędą się 3 warsztaty.

Podczas spotkania pt. "Wystukaj życzenia na Dzień Matki" (w godz. 10:30 - 11:30) uczestnicy wykonają bukiet z suchych roślin na desce kuchennej, która może ozdobić dom lub stanowić prezent dla mamy. W ramach warsztatu "Wiosenne kolaże kwiatowe" (w godz. 12.00-13.00) chętni będą mogli pobudzić swoją wyobraźnię i dać upust emocjom tworząc oryginalne obrazy kwiatowe. Ciekawe zadanie stanie przed poznaniakami, którzy wezmą udział w zajęciach "Cały ogród na mojej głowie" (w godz. 13:30-14:30). Będą oni dekorować słomkowe kapelusze kwiatami ogrodowymi.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona - zapisy pod numerem telefonu 61 878 50 49 lub na adres e-mail: ewemur@um.poznan.pl. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 23 maja.

Na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych na dzieci czekają warsztaty. Natomiast dorośli będą mogli zapoznać się z ofertą Poznańskiego Centrum Świadczeń oraz złożyć wnioski o OK Poznań, Poznańską Złotą Kartę czy Kartę Dużej Rodziny.

O ogrodzie z ekspertami

W programie Akademii Zielonego Poznania znalazły się prelekcje i porady z zakresu ogrodnictwa. Wykład "Smacznie, zdrowo, kolorowo", poprowadzony przez pracownika Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, dotyczyć będzie zakładania ogródka ziołowego. Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy będą mogli zabrać do domu sadzonki ziół, by móc stworzyć swój ziołowy zakątek (spotkanie dofinansowane ze środków WFOŚiGW oraz NFOŚiGW).

Na terenie parku Wilsona staną liczne stoiskach edukacyjnych. Będzie można tam m.in. dowiedzieć się więcej o życiu i zwyczajach pszczół czy poznać odpowiedź na pytanie "jak prawidłowo segregować odpady?" (opowiedzą o tym pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP). Na stoisku ogrodniczym Szkoły Podstawowej nr 69 odbędzie się wspólne sadzenie roślin oraz warsztaty origami. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej opowiedzą, co ciekawego można zobaczyć w miejskich parkach oraz jak dbać wspólnie o zieleń i infrastrukturę znajdującą się na terenach zielonych, a przedstawiciele Aquanet Retencja zaprezentują sposoby zagospodarowania wód opadowych oraz korzyści z tego wynikające. Nie zabraknie też niespodzianek, jak konkursy czy quizy z nagrodami.

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć demonstracyjny balkon z roślinami oraz zapoznać się z ofertą ogrodniczą. Na stoisku Bricomarche Pestka czekają atrakcje o tematyce ogrodniczej i niespodzianki dla odwiedzających w postaci gadżetów i bonów rabatowych.

Gry, spacery i wymiana roślin

Poznaniacy i poznanianki, którzy przyjdą w sobotę do parku Wilsona, będą mogli wziąć udział w grze terenowej pt. "Od Robala do Superbohatera". Podczas tej zabawy będą mogli odkryć tajemne moce trzmieli, pszczolinek i modraszków, a także przekonać się, czy wśród pszczół są atleci, architekci i nawigatorzy. 

Atrakcje dla mieszkańców przygotował też Wydział Klimatu i Środowiska UMP. Chętni będą mogli wziąć udział w mini warsztatach i spacerach dendrologicznych z przewodnikiem po parku Wilsona (zaplanowano dwa - o godz. 11:00 i 14:00).

Miłośnicy roślin powinni odwiedzić stoisko Zielonej Wymiany Roślin. Przynoszone rośliny muszą być zdrowe, wolne od szkodników i nieuszkodzone. 

Organizatorem wydarzenia "Zieloni od 30 lat - jubileusz z klimatem" w ramach Akademii Zielony Poznań jest Miasto Poznań - Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

Szczegółowy program znajduje się w załączniku oraz w galerii zdjęć. 

AJ

Załączniki