Andrea Bocelli zaśpiewał w Poznaniu

Ponad 25 tysięcy poznaniaków wysłuchało koncertu Andrei Bocellego. Artysta zaśpiewał największe arie operowe i przeboje muzyki popularnej. Występ na stadionie miejskim był kulminacją obchodów stulecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Koncert Andrei Bocellego uczcił stulecie Uniwersytetu Poznańskiego - grafika artykułu
Koncert Andrei Bocellego uczcił stulecie Uniwersytetu Poznańskiego

- Cztery poznańskie uczelnie obchodzą dziś wspólnie swoje stulecie - mówił prof. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Planując te obchody, chcieliśmy świętować razem z mieszkańcami Poznania, bo jesteśmy częścią miasta. Zaplanowaliśmy zaproszenie gwiazdy światowego formatu. Gdy rozglądam się po stadionie, to jestem przekonany, że dobrze wybraliśmy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu miasta.

- Ten koncert to kolejny przykład dobrej współpracy władz miasta i uniwersytetów - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Gdy 40 lat temu zarabiałem swoje pierwsze pieniądze jako statysta w poznańskim Teatrze Wielkim, nawet mi się nie śniło, że kiedyś będziemy mogli przyczynić się do takiego koncertu i że razem z państwem będę mógł cieszyć się tak piękną muzyką w najpiękniejszym wykonaniu.

Na scenie pojawili się też rektorzy innych uczelni, które wywodzą się z Uniwersytetu Poznańskiego.

- Za chwilę w gronie 25 tysięcy poznaniaków, Wielkopolan i gości z całego kraju usłyszymy koncert wielkiego tenora - mówił prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego. - My, społeczność uniwersytecka, dajemy tym wyraz naszemu przywiązaniu do stuletniej tradycji Uniwersytetu Poznańskiego, a jednocześnie wyraz radości z rozwoju czterech bratnich uniwersytetów, które grają istotną rolę naukową, społeczną, intelektualną, kulturalną, zdrowotną i sportową w życiu Poznania i Wielkopolski.

Prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, przypomniał, że głównym celem uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, dobra i piękna.

- Obchodzimy piękny jubileusz stulecia Uniwersytetu Poznańskiego i wywodzących się z niego czterech uczelni w wyjątkowym miejscu i czasie - mówił. -  Wyjątkowe jest również wydarzenie, w którym możemy brać udział. Myślę, że Poznań na długo zapamięta ten koncert.

- Arystoteles w swoim wielkim dziele "Metafizyka" napisał, że ludzie z natury dążą do poznania - dodał prof. Dariusz Wieliński, rektor AWF. - Pamiętajmy, ze poznania naukowego od poznania duchowego i artystycznego nie dzieli wielka przepaść. Niech to, czego nie da się opowiedzieć słowami, wyrazi muzyka.

Koncert rozpoczął się pieśnią Gaudeamus igitur" w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Podczas pierwszej części występu Andrea Bocelli zaśpiewał największe arie operowe, w drugiej - klasyczne utwory sakralne i najsłynniejsze przeboje muzyki popularnej. Włoskiemu tenorowi towarzyszyli inni znani muzycy: sopranistka koloraturowa Maria Aleida Rodrigez, piosenkarka Ilaria Della Bidia i znany flecista Andrea Griminelli oraz syn artysty: Matteo Bocelli. Koncert uświetnili też tancerze: Maria Pawelec, absolwentka szkoły baletowej w Poznaniu i Federico Zeno Bassanesa. Orkiestrą dyrygował Carlo Bernini, a muzykom towarzyszyły chóry biorące udział w Festiwalu Universitas Cantat oraz Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Andrea Bocelli to nie tylko światowej sławy włoski tenor- to również kompozytor, autor piosenek oraz producent muzyczny. Artysta od lat uznawany jest za najlepiej sprzedającego się śpiewaka operowego na świecie. Jego dotychczasowe albumy zostały kupione w nakładzie ponad 80 milionów egzemplarzy. Wokalista znany jest również z wielu niezapomnianych duetów, m.in. z Celine Dion, Sarah Brightman oraz Luciano Pavarottim.

AW

sieci społecznościowe