Będzie bezpieczniej na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej

Dobiegają końca prace projektowe mające poprawić bezpieczeństwo i uspokoić ruch na kolejnych ulicach Jeżyc. Dzięki planowanym zmianom organizacji ruchu na ulicach Jeżyckiej i Poznańskiej ograniczony zostanie zbyt szybki i intensywny obecnie ruch pojazdów, poprawi się bezpieczeństwo pieszych, w tym dzieci i osób niepełnosprawnych, a także będzie mniej hałasu i smogu.

Będzie bezpieczniej na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej fot. google maps - grafika artykułu
Będzie bezpieczniej na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej fot. google maps

Ulice Jeżycka i Poznańska zostaną zwężone do jednego pasa, co powinno ograniczyć tranzyt międzydzielnicowy i skłonić kierowców do przestrzegania limitów prędkości. Przejścia przez zwężone jezdnie będą bardziej przyjazne dla uczniów jeżyckich szkół i osób starszych. Na obu ulicach wyznaczona zostanie poprawiająca bezpieczeństwo pieszych strefa tempo 30. Dozwolona prędkość wyniesie tam 30 km/godz., a wszystkie skrzyżowania będą równorzędne. Wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z ul. Mickiewicza i Jeżycką.

Chodniki na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej zostaną uwolnione od parkujących tam obecnie samochodów, a miejsca parkingowe zostaną przeniesione na jezdnię. Zmiany w sposobie parkowania i dodatkowe zabezpieczenia umożliwią swobodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się pieszym, zwłaszcza rodzicom z dziećmi, uczniom Szkoły Podstawowej nr 23 na ul. Norwida, czy osobom z wózkami.

Piesi na obu ulicach zyskają nowe przejścia, a bezpieczeństwo w ich rejonie dodatkowo poprawią progi wyspowe i skorygowane łuki zakrętów. W okolicach doznakowanych przejść pojawią się słupki blokujące nieprawidłowe parkowanie oraz stojaki rowerowe, co wyeliminuje nieprawidłowe parkowanie i poprawi wzajemną widoczność kierowców i pieszych.

Na ul. Mickiewicza przy szpitalu pojawią się miejsca postojowe dla niepełnosprawnych. Na zmianach skorzystają też rowerzyści - na ul. Jeżyckiej wydzielony będzie osobny kontrapas, a na ul. Poznańskiej znaki na jezdni umożliwią kontraruch rowerowy w stronę ul. Kościelnej. Dzięki temu użytkownicy rowerów będą mogli korzystać z obu ulic legalnie i bezpiecznie.

Planowane zmiany, postulowane przez znaczną część mieszkańców Jeżyc i konsultowane z Radą Osiedla, powinny nie tylko poprawić bezpieczeństwo ruchu i zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji na obu ulicach, ale także przyczynić się do poprawy jakości życia w tej części dzielnicy.

Szczegóły zmian znajdują się w komunikacie Rady Osiedla oraz na schematach.

Po pozytywnym zaopiniowaniu i zatwierdzeniu, projekt może zostać wdrożony latem tego roku.

MIR