Betlejem Poznańskie także na Starym Rynku

Od ponad tygodnia na placu Wolności można poczuć prawdziwy świąteczny nastrój. Już wkrótce, bo od najbliższego weekendu na poznaniaków czeka jeszcze więcej atrakcji - Betlejem Poznańskie działać będzie także na Starym Rynku. W sobotę rozświetlona zostanie miejska choinka. Tydzień później stolica Wielkopolski stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie - wszystko w ramach Poznań Ice Festival. 

W sobotę, 30 listopada rozpocznie się druga część Betlejem Poznańskiego, na Starym Rynku
W sobotę, 30 listopada rozpocznie się druga część Betlejem Poznańskiego, na Starym Rynku

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to uroczyście rozświetlona zostanie miejska choinka. Wieczór uświetni pokaz akrobatyczny i koncert Marty Podulki. 

- Atrakcje dla dzieci będą czekać już od godzin południowych. O godz. 17 nastąpi główny punkt programu - przed Ratuszem rozświetlona zostanie miejska choinka. Tym właśnie oficjalnie rozpoczniemy Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. W tym roku, jak zawsze, czeka wiele atrakcji, które przyciągają nie tylko poznaniaków, mieszkańców Wielkopolski i innych regionów Polski, ale też gości z zagranicy - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania. 

Na świątecznym kiermaszu, który stanie na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski, znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W tym roku pojawi się też więcej stoisk, na których można będzie kupić rękodzieła - choinkowe ozdoby i świąteczne prezenty. Jak zawsze, będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić "Dzwonkiem życzeń" czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki Poczty św. Mikołaja. Pojawi się również zimowa instalacja niespodzianka. 

- W Betlejem Poznańskim będzie brało udział przeszło 100 wystawców - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Będzie pysznie i radośnie. Mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Poznański jarmark bożonarodzeniowy słynie już nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce. Zajął także wysokie miejsce w skali europejskiej - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. 

Nie zabraknie też tradycyjnych imprez. W każdy grudniowy weekend na najmłodszych czekają zimowe animacje i spotkania z bajkowymi postaciami. W dniach 7-8 grudnia, na Starym Rynku będzie się odbywał Poznań Ice Festival. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z 11 krajów świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Serbii, Iraku, Meksyku, Filipin, Malezji i Hiszpanii. Pierwszego dnia zmagań odbędzie się widowiskowy konkurs Speed Ice Carving. Zadaniem uczestników będzie odtworzenie w lodzie konkursowego wzoru - liczy się czas, bowiem otrzymają na to tylko zaledwie kilkadziesiąt minut. Na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i niemal cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. W programie festiwalu znalazły się też koncert piosenek świątecznych, pokaz Ice Show oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci. W tym roku na uczestników zabawy i gości, którzy przyjdą obejrzeć zmagania zawodników, czeka mała zmiana. Festiwal przenosi się na zachodnią ścianę rynku, pomiędzy ulicami Paderewskiego i Zamkową.  

To nie koniec atrakcji. 14 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach "Cichą Noc" - najbardziej znaną kolędę na świecie oraz wziąć udział w Silent Disco. 15 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast w ostatni weekend, tuż przed zakończeniem jarmarku, ulicami miasta przejdzie Wielka Świąteczna Parada. Na Starym Rynku można będzie też spotkać Gwiazdora, który przyjedzie odebrać listy od najmłodszych poznaniaków. 

- Betlejem Poznańskie to atrakcje wszystkich - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie znalazły się liczne wydarzenia - spotkania z bajkowymi postaciami bajkowymi, zimowe animacje, fire show, zimowe parady, koncerty i wiele innych niespodzianek - wylicza Anna Dorna z Fundacji Flow Art. 

W tym roku bożonarodzeniowe atrakcje będą dłużej cieszyć poznaniaków i turystów. Betlejem Poznańskie na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 22 grudnia. Natomiast od 28 grudnia do 1 stycznia można będzie wziąć udział w zabawie na ul. Św. Marcin. Przeniesiona zostanie tam zimowa instalacja. Będzie można coś zjeść i napić się grzanego wina. Czekają też atrakcje taneczne.  

Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2019 można znaleźć na stronie internetowej: http://betlejempoznanskie.pl/

AJ