Bilety za 2 zł i wystawa obrazów Malczewskiego w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Poznaniu obchodzi w tym roku 165-lecie swojego powstania. Z tej okazji od 30 listopada do 4 grudnia ekspozycję stałą można zwiedzać w promocyjnej cenie. Wśród prezentowanych tam dzieł są m.in. ewakuowane z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki obrazy Jacka Malczewskiego.

Grupa osób przechadza się po muzeum oglądając powieszone na ścianach obrazy. - grafika artykułu
W Muzeum Narodowym otwarto wystawę dzieł Malczewskiego, fot. Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych instytucji tego typu w Polsce. Istnieje od 1857 r. W swoich różnorodnych, bogatych zbiorach przechowuje i udostępnia cenne dzieła sztuki polskiej i światowej. Z okazji rocznicy powstania muzeum - od 30 listopada do 4 grudnia - poznaniacy i turyści mogą zobaczyć ekspozycję stałą w gmachu przy Al. Marcinkowskiego za jedyne 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (ulgowy). 

Idę w świat i trwam

Wśród dzieł, które można zobaczyć w najbliższym czasie, znajdują się 34 obrazy Jacka Malczewskiego z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Płótna zostały ewakuowane z Ukrainy z powodu wywołanej przez Rosję wojny. Dzieła polskiego symbolisty można oglądać do końca marca 2023 roku. Znajdują się one na ekspozycji stałej. 

- Wystawa "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki"jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość Jacka Malczewskiego będąca świadectwem i krytyczną analizą burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem - doświadczającym - barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż tych obrazów jest jak wojenna tułaczka w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, jak ukraińscy uchodźcy - czytamy na stronie muzeum. 

Oprócz kolekcji lwowskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu można także oglądać obrazy Malczewskiego znajdujące się na ekspozycji stałej. To największy a zarazem najbardziej wartościowy zbiór dzieł artysty w Polsce. 

Z okazji 165-lecia powstania Muzeum Narodowego w Poznaniu promocje przygotowano także dla odwiedzających Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim. Od 1 do 4 grudnia bilety można kupić w cenie: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy).


JZ

sieci społecznościowe