Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków świętuje jubileusz

- Ostatnie dziesięć lat pokazało, że nawet w najtrudniejszych sprawach - takich jak rewitalizacja Starego Rynku - jesteśmy w stanie osiągać kompromisy. To efekt dobrej współpracy, odwagi w podejmowaniu decyzji i zaangażowania wielu osób - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przez lata dbali o nasze dziedzictwo - konserwatorom, urzędnikom, ekspertom. Ich praca sprawia, że dziś możemy być dumni z odnowionych kamienic, placów i przestrzeni publicznych, które stały się wizytówkami naszego miasta.
Obchody jubileuszu odbyły się 12 czerwca w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk konserwatorskich oraz instytucji kultury. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili również wojewoda wielkopolska, Agata Sobczyk, wielkopolska wojewódzka konserwator zabytków, Jolanta Goszczyńska oraz miejska konserwator zabytków, Joanna Bielawska-Pałczyńska, która zaprezentowała dorobek biura i najważniejsze realizacje konserwatorskie ostatnich lat.
Podczas uroczystości uhonorowano także pracowników MKZ o najdłuższym stażu. Zwieńczeniem wydarzenia był minirecital Tianyao Lyu - pianistki związanej z poznańską Akademią Muzyczną, zakwalifikowanej do XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Wyjątkowa rola samorządowej służby konserwatorskiej
Poznańskie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, jako jedyne w kraju, realizuje pełen zakres kompetencji wojewódzkiego konserwatora w granicach miasta - na podstawie porozumienia zawartego w 2003 roku między wojewodą wielkopolskim a prezydentem Miasta. To rozwiązanie, wspierane przez wielkopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, pozwala na sprawną realizację działań ochronnych i rewitalizacyjnych.
Działalność MKZ to nie tylko bieżący nadzór nad obiektami zabytkowymi, ale także współtworzenie strategii rewitalizacyjnych i edukacyjnych w Poznaniu. Biuro angażuje się w ochronę dziedzictwa, m.in. poprzez funkcjonowanie parku Kulturowego na obszarze Starego Miasta.
Projekty, które zmieniły miasto
Ostatnie lata to czas intensywnych prac konserwatorskich prowadzonych przy kluczowych dla miasta obiektach i przestrzeniach. Do najważniejszych realizacji należą m.in.:
- rewaloryzacja płyty Starego Rynku,
- odrestaurowanie malarskiego wystroju w dawnym refektarzu kolegium jezuickiego, obecnie Sali Sesyjnej UMP,
- rewitalizacja placu Kolegiackiego i rynku Łazarskiego,
- renowacja Pomnika XV Pułku Ułanów,
- systematyczne prace przy zabytkowych szkołach, kamienicach i willach w centrum oraz na Śródce, Wildzie, Łazarzu i Jeżycach.
Jubileuszowe publikacje
Z okazji 70-lecia działalności zaprezentowano dwie publikacje: książkę "Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu. Historia i teraźniejszość 1955-2025" autorstwa dr Iwony Błaszczyk oraz specjalne wydanie ogólnopolskiego kwartalnika "Renowacje i Zabytki", poświęcone najciekawszym konserwatorskim projektom realizowanym w Poznaniu.
Zobacz również

Jubileusze par małżeńskich

Dotacje na zabytki w 2025 roku

Konferencja "Renowacja budynków: Wyzwania i rozwiązania"
