Co robić w ferie zimowe?

Zaraz po nowym roku, 4 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Tym razem tradycyjny dwutygodniowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w latach poprzednich. Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia, poznańskie instytucje kultury przeniosły swoje działania do sieci, podobnie jak zoo, Centrum Inicjatyw Rodzinnych i Brama Poznania. Młodszym poznaniakom pozostają półkolonie organizowane przez szkoły. Zajęcia dla uczniów organizuje jednak tylko kilkanaście placówek.

Zdjęcie przedstawia budynek Centrum Kultury Zamek. - grafika artykułu
Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia poznańskie instytucje kultury, w tym Centrum Kultury Zamek, przeniosły swoje działania do sieci

Miejskie instytucje kultury nie organizują w tym roku półkolonii dla dzieci. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są one obecnie nieczynne. Z myślą o najmłodszych odbiorcach placówki kulturalne przygotowały jednak bogatą ofertę wydarzeń online. Taką formę spędzania czasu w okresie 4 - 17 stycznia oferują: Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny "Genius loci", Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury Stokrotka, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Estrada Poznańska, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia oraz Poznański Chór Chłopięcy. 

Program, przygotowany przez 14 instytucji kultury, obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych, wystawienniczych i wiele innych. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w poszczególnych placówkach. O organizowanych wydarzeniach instytucje będą informować także na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku. (Szczegóły w załączniku).

Półkolonie dla dzieci

Na ten moment informację o organizacji półkolonii zadeklarowało w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania 16 placówek (sytuacja jest jednak dynamiczna, co oznacza, że ich liczba może jeszcze ulec zmianie). Są to: Sportowa Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7, Szkoła Podstawowa nr 61, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 35 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, Szkoła Podstawowa nr 19, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5, Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1, Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2 (SP 13), Szkoła Podstawowa nr 46, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi, Szkoła Podstawowa nr 48, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 53, Szkoła Podstawowa nr 36. 

W szkołach organizowane będą przede wszystkim zajęcia sportowe, ale wśród propozycji są też warsztaty artystyczne, językowe, kulinarne czy podróżnicze. W niektórych sytuacjach zajęcia dla dzieci prowadzić będą szkolni nauczyciele, w większości przypadków będą to jednak podmioty zewnętrzne, np. Akademia Piłkarska Reissa, AZS Poznań Tenis czy ENEA AZS Poznań (pełna lista w załączniku). Szczegółowe informacje, np. w sprawie zapisów, można uzyskać w sekretariatach placówek.

Półkolonie dla dzieci organizuje Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 (na ten moment wszystkie miejsca są już jednak zajęte). Na dodatkowe zajęcia w czasie ferii mogą liczyć także podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Klub" jest zamknięty do odwołania, jednakże w czasie ferii zimowych organizowane będą zajęcia socjoterapeutyczne oraz konsultacje dla części dzieci i młodzieży zapisanych do placówki a także ich rodziców i opiekunów.

Ze względu na obowiązujące od 28 grudnia obostrzenia półkolonii ani zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży nie mogą organizować Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. 

Spotkanie z bajkami i legendami

Centrum Inicjatyw Rodzinnych w ramach oferty feryjnej  proponuje poznańskim rodzinom projekt "Czytam i Czuję na bis". Podczas 10 spotkań online zostanie wyemitowanych 10 najciekawszych czytań z 2020 roku. Nagrania będą emitowane od poniedziałku do piątku, o godzinie 10:30 na facebook'owym profilu Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Projekt "Czytam i Czuję" kierowany jest w głównej mierze do przedszkolaków.

Drugą propozycją przygotowaną na okres ferii jest projekt "Poznański Szlak Legend dla Dzieci", który jest realizowany we współpracy z Bramą Poznania. Chętni mogą wziąć udział w bezpiecznym, indywidualnym spacerze. Na szlak można wybrać się w dowolnym momencie - wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską. Na samym końcu czeka nagroda. Każde dziecko, które weźmie udział w zabawie i poprawnie wypełni zagadki, otrzyma publikację "Koziołki, rury i czarcie ogony" autorstwa Małgorzaty Swędowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik, którą będzie można odebrać w PCŚ - Centrum Inicjatyw Rodzinnych w godzinach otwarcia instytucji. W ramach Poznańskiego Szlaku Legend odbędą się także dwie wyjątkowe odsłony "Czytam i Czuję". Przedstawione zostaną wybrane legendy. Dwa premierowe nagrania zostaną opublikowane na facebook'owym profilu CIR - 6 i 13 stycznia, o godzinie 12:00.

Ferie wśród zwierząt

Niespodziankę dla najmłodszych poznaniaków przygotował także ogród zoologiczny. Dzieci i młodzież, odbywający półkolonie, będą mogli wziąć udział w onlinowej wycieczce po Starym lub Nowym Zoo oraz spotkaniu z edukatorem. Możliwa rezerwacja mailowa lub telefoniczna: ddnowezoo@zoo.poznan.pl lub 61 872 07 73. Koszt: 150 zł od grupy. 

Rodziny zwiedzające zoo indywidualnie będą mogły wziąć udział w "Zimowej ZooPrzygodzie". Od 25 grudnia do 15 stycznia razem z biletem wstępu chętni otrzymają kartę z ośmioma zadaniami i zagadkami. Odpowiedzi na nie można znaleźć podczas spaceru po Nowym Zoo. Rozwiązane zagadki utworzą hasło-klucz, które należy przesłać na adres mailowy podany na karcie konkursowej. Nagrodą będzie udział w bezpłatnych spotkaniach on-line na żywo u tych zwierząt, których z powodu wprowadzonych ograniczeń pandemicznych nie można w tej chwili odwiedzać. Spotkania on-line będą odbywać się podczas ferii w dniach 4 - 17 stycznia. Koszt: cena biletu wstępu do Nowego ZOO - 10 zł.

Atrakcje z Bramą Poznania

Niezwykłe postaci i bardzo stara wyspa pełna opowieści - to wszystko przygotowała dla najmłodszych Brama Poznania. W ramach zajęć zaczarują oni swoje domowe dywany, dywaniki, kocyki, poduszki i wyruszą w niezwykłą przygodę. Spotkanie online jest przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat. Zajęcia odbędą się w niedzielę, 17 stycznia, o godz. 11. Wypełniony formularz zgłoszeniowy - dostępny na stronie www.bramapoznania.pl - należy przesłać na adres: edukacja@bramapoznania.pl. Więcej informacji na stronie Bramy Poznania

Dzieci w wieku w wieku 4-6 lat mogą wziąć udział w onlinowych spotkaniach z poznańskimi opowieściami. Chętni przeniosą się w czasie do grodu na Ostrowie Tumskim oraz do dawnego Poznania i wysłuchają historii o przygodach, niesamowitych stworzeniach, podstępach i przyjaźniach. Następnie wykonają pracę plastyczną. W programie znalazły się cztery spotkania - 5 i 15 stycznia (o godz. 10:00) odbędą się zajęcia pt. "Ludka i drewniany konik", a 7 i 12 stycznia (o godz. 10:00) pt. "Diabelski plan". Na spotkania nie obowiązują zapisy. Jego uczestnicy łączą się ze swoich domów za pomocą platformy ZOOM, wystarczy kliknąć w odpowiedni link podany na stronie www.bramapoznania.pl.

Spektakl przed ekranem komputera

Mali poznaniacy, którzy mają ochotę zobaczyć spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Animacji, mogą zasiąść przed ekranem komputera i skorzystać z pośrednictwa platformy streamingowej PPV. W dniach 4-17 lutego wszystkie tytuły będą dostępne w promocyjnej cenie 15 zł. Z myślą o najmłodszych dzieciach przygotowano przedstawienie pt. "Pory roku" w reż. Tsubame Kusonokiego. Dla tych, które chodzą już do szkoły przeznaczona jest "Planeta Einsteina" w reż. Roberta Drobniucha  i "Ja, Bałwan" w reż. Artura Romańskiego. Młodzież i dorośli mogą zobaczyć "Jungle People" w reż. Mateusza Pakuły, a ci, którzy kochają święta spektakl "Bombka z gwiazdką" w reż. Agi Błaszczak. Jak podkreślają pracownicy teatru, instytucja nieustannie pracuje nad tym, by oferta online była jak najbogatsza, dlatego do końca ferii na kanale pojawią się jeszcze 4 tytuły. 

Propozycje na spędzanie tegorocnzych ferii zimowych zebrano na stronie Poznan.pl, w zakładce Zima w mieście. Informacje są na bieżąco aktualizowane. 

AJ

Załączniki

sieci społecznościowe