Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku? [AKTUALIZACJA]

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury zapewniają pełną opiekę. Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebują.

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów - grafika artykułu
Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów

Zgodnie z prawem, w przypadku gdy szkoła lub przedszkole jest zamknięte (także w związku ze strajkiem), rodzic dziecka do lat 8 może wziąć na ten czas wolne w pracy oraz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

300 miejsc bezpłatnej opieki nad dziećmi przygotowało Miasto Poznań. Pomoc zaoferowała m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych (około 100 miejsc) oraz wiele innych organizacji, w tym NGO-sy (200 miejsc). Trwają rozmowy w sprawie możliwości kontynuowania bezpłatnej opieki nad dziećmi także po świętach wielkanocnych. Więcej informacji na stronie Poznan.pl.

Alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, na czas nauczycielskiego protestu, przygotowały poznańskie instytucje kultury i sportu. Ze względów prawnych nie są one jednak w stanie zapewnić uczniom opieki w pełnym wymiarze godzin. Propozycje te są skierowana do dzieci z opiekunami lub młodzieży, która nie potrzebuje opieki osób trzecich.

Pełna lista zajęć dla dzieci i młodzieży jest dostępna w załączniku.

Listę placówek, które biorą udział w strajku, można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Załączniki