Co zrobić z dzieckiem w czasie strajku? [AKTUALIZACJA]

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury zapewniają pełną opiekę. Są też propozycje, np. zajęcia na miejskich obiektach sportowych, skierowane do dzieci z opiekunami lub młodzieży, które takiej opieki nie potrzebują.

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów
Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów

Zgodnie z prawem, w przypadku gdy szkoła lub przedszkole jest zamknięte (także w związku ze strajkiem), rodzic dziecka do lat 8 może wziąć na ten czas wolne w pracy oraz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

300 miejsc bezpłatnej opieki nad dziećmi przygotowało Miasto Poznań. Pomoc zaoferowała m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych (około 100 miejsc) oraz wiele innych organizacji, w tym NGO-sy (200 miejsc). Trwają rozmowy w sprawie możliwości kontynuowania bezpłatnej opieki nad dziećmi także po świętach wielkanocnych. Więcej informacji na stronie Poznan.pl.

Alternatywną ofertę zajęć dla uczniów, na czas nauczycielskiego protestu, przygotowały poznańskie instytucje kultury i sportu. Ze względów prawnych nie są one jednak w stanie zapewnić uczniom opieki w pełnym wymiarze godzin. Propozycje te są skierowana do dzieci z opiekunami lub młodzieży, która nie potrzebuje opieki osób trzecich.

Pełna lista zajęć dla dzieci i młodzieży jest dostępna w załączniku.

Listę placówek, które biorą udział w strajku, można znaleźć na stronie Poznan.pl.

Załączniki