Cyryl Ratajski patronem poznańskiej szkoły

Szkoła Podstawowa nr 33 na Łazarzu będzie nosić imię byłego prezydenta Poznania, Cyryla Ratajskiego. W środę odbyła się uroczystość nadania placówce tego wyjątkowego patrona. 

Zdjęcie przedstawia mężczyznę mówiącego do mikrofonu na mównicy. Obok na sztalugach stoi portret Cyryla Ratajskiego. Na widowni siedzą ma krzesłach dzieci, nauczyciele i zaproszeni goście. - grafika artykułu
Szkoła Podstawowa nr 33 na Łazarzu będzie nosić imię byłego prezydenta Poznania, Cyryla Ratajskiego. W środę odbyła się uroczystość nadania placówce tego wyjątkowego patrona.

-  Dzisiejszy dzień jest ważny nie tylko dla społeczności szkoły, ale dla całego miasta - zauważył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Cyryl Ratajski dał się poznać jako wyśmienity samorządowiec i wizjoner. Człowiek, który nadał nowoczesny wymiar naszemu miastu. To osoba, która oddała swoje życie Poznaniowi, ale też poświęciła się działalności patriotycznej. Nadanie szkole imienia tego międzywojennego prezydenta to nie tylko wyraz uznania dla tej postaci, ale także pewne zobowiązanie dla społeczności szkolnej, by postępować zgodnie ze wzorcami, jakie Cyryl Ratajski reprezentował swoim życiem.  

Uchwałę o tym, że były prezydent Poznania będzie patronem szkoły na Łazarzu, rada miasta podjęła jednogłośnie, we wrześniu tego roku.

- To jest pewne zwieńczenie obchodów roku Cyryla Ratajskiego w Poznaniu - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Mniej więcej rok temu jako rada podjęliśmy decyzję, by 2025 r., będący jednocześnie 150. rocznicą urodzin byłego prezydenta Poznania, poświęcić właśnie jemu. Cyryl Ratajski jest bohaterem, który może być wzorem dla nas wszystkich - dodał.

Wybór patrona Szkoły Podstawowej nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi przy ul. Wyspiańskiego 27 poprzedziły konsultacje, w których udział wzięli uczniowie i ich rodzice. 

- Ta propozycja zyskała aprobatę społeczności szkolnej. Poza tym Cyryl Ratajski zostawił tutaj trwały ślad. Po Powszechnej Wystawie Krajowej przekazał budynek przy ul. Wyspiańskiego na potrzeby szkoły, co umożliwiło uczniom korzystanie z dwóch sal gimnastycznych - zauważa Daniel Banaszewski, dyrektor SP nr 33. Jego życie - to, co sobą reprezentował, jakim był wizjonerem - także wpisuje się w zasady, jakimi chcemy kierować się w naszej szkole - dodaje.

Jak podkreśla dyrektor SP nr 33, uczniowie mieli już okazję zapoznać się z sylwetką byłego prezydenta Poznania. Wszystko za sprawą biegu śladami Cyryla Ratajskiego, organizowanego w ubiegłym roku szkolnym.  

Uroczystość nadania szkole patrona uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów. Goście mogli także zobaczyć wystawę poświęconą patronowi SP nr 33. To ta sama ekspozycja, którą w pierwszej połowie września można było oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. 

Cyryl Ratajski urodził się 3 marca 1875 roku w Zalesiu Wielkim. Studiował prawo na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. W czasie Powstania Wielkopolskiego pełnił funkcję łącznika między Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu.

W latach 1922-1934 oraz w 1939 roku był prezydentem Poznania, przyczyniając się do modernizacji miasta i rozwoju jego infrastruktury. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję Delegata Rządu na Kraj, organizując struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Zmarł 19 października 1942 roku w Warszawie.

AJ

Dowiedz się więcej na temat