Darmowy bezprzewodowy internet

Poznaniacy i turyści mogą korzystać z kolejnych punktów darmowego dostępu do bezprzewodowego internetu. Miasto Poznań otrzymało na ten cel dofinansowanie unijne w ramach europejskiego programu WiFi4EU.

Zdjęcie przedstawia dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Na pierwszym planie widać komputer (laptop), stojący na ławce - na ekranie wyświetlona jest strona umożliwiająca połączenie z siecią, w tle widać budynek urzędu - grafika artykułu
Dostęp do darmowego internetu jest możliwy w aż 10 nowych lokalizacjach, m.in. na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania

Dostęp do darmowego internetu jest możliwy w aż 10 nowych lokalizacjach, są to: Biblioteka Urzędu Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17), Dziedziniec Urzędu Miasta, park Chopina, most Jordana wraz z ul. Ostrówek, park Wilsona (2 punkty pokrywają przestrzeń pomiędzy palmiarnią a muszlą koncertową), KontenerArt i jego otoczenie, cypel pomiędzy Starym Portem a Wartą (z przystaniami), park Wodziczki (teren i sąsiedztwo placu zabaw), park Czarneckiego (rejon placu zabaw przy ul. Hercena), park Rataje (plac z fontannami).

W ramach programu, realizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, wykorzystano zaawansowane rozwiązania technologiczne. Każdy z wymienionych punktów został połączony z szerokopasmową siecią teletransmisyjną łączem światłowodowym o przepustowości 100 Mb/s. Połączenie urządzenia (smartfonu, tableta, laptopa) z punktem dostępowym jest możliwe w paśmie 2,4 GHz (urządzenia starszej generacji) lub w paśmie 5 GHz (sprzęt nowszej generacji). Prędkość przesyłania danych - do 100 Mb/s - jest zależna od typu urządzenia i odległości od punktu dostępowego.

Aby skorzystać z usługi darmowego internetu za pośrednictwem nowych punktów, należy wyszukać i wybrać na swoim urządzeniu sieć wifi o nazwie WiFi4EU. Wówczas nastąpi automatyczne przekierowanie  do tzw. portalu logowania. Po zaakceptowaniu dostępnego tam regulaminu i zalogowaniu, można korzystać z usług internetowych. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani identyfikacyjnych. System automatycznie pobierze identyfikator urządzenia. Jest on potrzebny do gromadzenia tzw. logów w celach statystycznych oraz możliwości wielokrotnego korzystania z sieci WiFi4EU bez konieczności ponownego logowania się w okresie 4 godzin.

Projekt to część europejskiego programu wspierającego bezpłatny dostęp do bezprzewodowego internetu w przestrzeniach publicznych. Jest realizowany z myślą o  lokalnych społecznościach w całej Europie. Miasto Poznań jest jednym z beneficjentów programu. Otrzymane na ten cel dofinansowanie unijne wynosi 15 tys. euro.

Nowopowstałe punkty to nie jedyne miejsca na mapie Poznania, w których można korzystać z darmowego internetu. Od kilku lat w mieście funkcjonuje bezpłatny dostęp do sieci bezprzewodowej (w tym wypadku, aby połączyć się z internetem, należy wybrać z listy wireless.poznan.pl). W ramach tego projektu działa ponad 100 punktów.  

AJ/ WGK

sieci społecznościowe