Dodatkowe dni naboru na radnych osiedlowych

Jeszcze przez kilka dni każdy, kto chce mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, może zgłosić swoją kandydaturę w wyborach do rad osiedli. Dodatkowy nabór prowadzony jest wyłącznie w okręgach, gdzie zabrakło wymaganej liczby chętnych. Zainteresowani mogą składać dokumenty od piątku do wtorku (5-9 kwietnia).

Zdjęcie przedstawia rękę wrzucającą kartę do głosowania do urny wyborczej. W tle flagi z herbem Miasta Poznania. - grafika artykułu
Dodatkowe dni naboru na radnych osiedlowych

Do 2 kwietnia trwało przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do rad osiedli. Łącznie zarejestrowano 776 osób. W niektórych okręgach nie zgłosiła się jednak taka liczba kandydatów, która umożliwia przeprowadzenie wyborów (wymagane jest, aby było ich co najmniej o jednego więcej niż jest miejsc do obsadzenia w danym okręgu). Dlatego komisarz wyborczy przedłużył termin zgłaszania kandydatów.

Kandydatury można zgłaszać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (pokój 319). Można to zrobić w piątek i wtorek, 5 i 9 kwietnia w godz. 8:00-15:00, zaś w poniedziałek, 8 kwietnia w godz. 8:00-17:00.

Kandydat do rady osiedla musi mieć ukończone 18 lat i być mieszkańcem osiedla, z którego startuje. Oznacza to, że musi być wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli mieć meldunek albo być ujęty w stałym obwodzie głosowania. Zgłoszenie kandydata powinno być także poparte podpisami co najmniej 25 osób mieszkających na stałe w danym okręgu.

Kandydat na radnego, wypełniając zgłoszenie, musi w nim podać nazwisko i imiona, wiek, nazwę osiedla, z którego startuje i okręg wyborczy. Ponadto musi dołączyć pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności. 

Gdzie jeszcze można się zgłaszać?

Na terenie Osiedla Grunwald Południe w okręgu nr II oraz Osiedla Nowe Winogrady Południe w okręgu nr III nie zarejestrowano nikogo. Tylko po jednym kandydacie zarejestrowano na Osiedlu Grunwald Północ w okręgu nr I oraz Osiedlu Morasko-Radojewo w okręgu nr I, a dwóch kandydatów na Osiedlu Wola w okręgu nr I. Poniżej pełna lista okręgów, gdzie prowadzony jest dodatkowy nabór.  

 1. Osiedle Antoninek-Zieliniec-Kobylepole - okręg wyborczy nr II;
 2. Osiedle Chartowo - okręgi wyborcze nr II, III i IV;
 3. Osiedla Główna (jeden okręg wyborczy);
 4. Osiedle Górczyn - okręg wyborczy nr I;
 5. Osiedla Grunwald Południe - okręg wyborczy nr II;
 6. Osiedle Grunwald Północ - okręg wyborczy nr I;
 7. Osiedle Kiekrz (jeden okręg wyborczy);
 8. Osiedle Kwiatowe (jeden okręg wyborczy);
 9. Osiedla Morasko-Radojewo - okręgi wyborczy nr I i II;
 10. Osiedle Naramowice - okręgi wyborcze nr I i II;
 11. Osiedle Nowe Winogrady Południe - okręgi wyborcze nr II i III;
 12. Osiedle Nowe Winogrady Wschód - okręg wyborczy nr II;
 13. Osiedle Piątkowo - okręgi wyborcze nr I i II;
 14. Osiedle Podolany - okręg wyborczy nr I;
 15. Osiedle Stare Miasto (jeden okręg wyborczy);
 16. Osiedle Starołęka-Minikowo w okręgu wyborczym nr I;
 17. Osiedle Szczepankowo-Spławie-Krzesinki - okręgi wyborcze nr I i II;
 18. Osiedle Świerczewo - okręgi wyborcze nr I i II;
 19. Osiedle Warszawskie-Pomet-Maltańskie - okręg wyborczy nr I;
 20. Osiedle Winiary - okręg wyborczy nr II;
 21. Osiedle Wola - okręg wyborczy nr I;
 22. Osiedla Żegrze - okręgi wyborcze nr I i II. 

W pozostałych okręgach zarejestrowano wymaganą liczbę kandydatów. Nabór nie jest tam prowadzony. 

Jeżeli mimo dodatkowego naboru na terenie danego osiedla nie zostanie zarejestrowana wymagana liczba kandydatów, to w takim przypadku wybory nie mogą zostać przeprowadzone. Oznacza to, że o dalszym losie osiedla zdecyduje Rada Miasta Poznania. 

Miejscy radni mogą zdecydować o przeprowadzeniu wyborów w następnym roku kalendarzowym albo znieść osiedle, czyli włączyć cały jego teren do innego lub podzielić je na części i przyłączyć jego fragmenty do sąsiadujących osiedli. 

Wybory do rad osiedli odbędą się 12 maja. Poznaniacy wybiorą wtedy 672 radnych.

Szczegółowe informacje o wyborach do rad osiedli dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie fyrtle.pl/wybory-2024

JZ