Dofinansowanie na remonty i modernizacje budynków

Program Termo został uruchomiony w 2023 roku przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej i stanu technicznego remontowanych budynków. Środki pochodzą z budżetu państwa. Wnioski są rozpatrywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który również wypłaca pieniądze w programie.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych starania o dofinansowanie na remont miejskich budynków komunalnych rozpoczął w lutym tego roku, jako inwestor zastępczy. Wniosek został właśnie pozytywnie rozpatrzony i dzięki temu Miasto Poznań otrzymało aż 4,3 miliona złotych bezzwrotnego wsparcia na trwający remont Domu Tramwajarza oraz modernizację budynku przy ul. Wawrzyniaka.
Prace w Domu Tramwajarza są na zaawansowanym etapie. Obejmują one między innymi odnowienie elewacji budynku z zachowaniem pierwotnej kolorystyki. Renowację przejdzie zabytkowa stolarka okienna. Przewidziana jest także wymiana instalacji: elektrycznej, wodociągowej, gazowej, centralnego ogrzewania oraz przeciwpożarowej. W segmentach mieszkalnych zaplanowano remont klatek schodowych. Część okien zostanie wymieniona. W ramach modernizacji uwzględniono potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z małymi dziećmi - z myślą o nich na tyłach budynku pojawi się zewnętrzna winda. Całość prac prowadzona jest pod ścisłym nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Przypomnijmy, że Dom Tramwajarza to neobarokowa perła architektoniczna Jeżyc, która powstała w latach 1925-1927. Został zaprojektowany dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej (dziś MPK Poznań). Był miejscem spotkań rodzin tramwajarzy. Do dziś budynek pełni funkcje kulturalne i służy lokalnej społeczności.
Środki finansowe na rozpoczęty w kwietniu remont Domu Tramwajarza pochodzić będą z budżetu Miasta Poznania, grantów pozyskanych przez Radę Osiedla Jeżyce oraz pieniędzypozyskanych w ramach wspomnianego programu Termo. Łączna wartość przedsięwzięcia wyniesie ponad 8 mln zł. Autorem projektu jest Eneprojekt. Prace, których zakres jest bardzo szeroki, mają planowo zakończyć się w II kwartale 2026 roku.
Zakończenie prac w modernizowanym budynku przy ul. Wawrzyniaka planowane jest również na II kwartał 2026 roku.
ZKZL/ AJ
Zobacz również

Kolejna edycja programu "Mieszkanie do remontu"

Aukcja najmu lokali użytkowych

ZKZL wybuduje kolejny blok przy ul. Darzyborskiej
