Dynamiczna mapa usprawni ruch podczas półmaratonu

Już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia, wystartuje 16. PKO Poznań Półmaraton. Uczestnicy przebiegną ulicami Poznania, co wiązać będzie się z czasowymi zmianami w organizacji ruchu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie kolejny raz przygotowała mapę, która ułatwi poruszanie się w tym czasie po mieście.

Screen mapy - grafika artykułu
Poznańskie Inwestycje Miejskie kolejny raz przygotowała mapę, która ułatwi poruszanie się w tym czasie po mieście

- Po raz trzeci aktywna mapa będzie informować, jak w czasie rzeczywistym wygląda sytuacja drogowa w Poznaniu. Kierowcy korzystali z tej specjalnej nakładki na Google Maps również w ubiegłym roku podczas półmaratonu i maratonu. W niedzielę zmotoryzowani znów będą mogli na bieżąco śledzić, którymi odcinkami dróg przebiegli już wszyscy biegacze i gdzie przywracany jest ruch na codziennych zasadach - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ze zmienioną organizacją ruchu należy liczyć się 14 kwietnia od godzin porannych. Inaczej kursować będą też tramwaje i autobusy. Trasa tegorocznego półmaratonu zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając Łazarz, Wildę, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald.

Z uwagi na dynamiczny charakter biegu, nie można z wyprzedzeniem wskazać konkretnych godzin przywrócenia ruchu na poszczególnych odcinkach. To dlatego tak dużym ułatwieniem jest nakładka na mapę w serwisie Google Maps, bo pokaże zmiany w czasie rzeczywistym. 

Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można dowiedzieć się, które odcinki ulic są przejezdne. Będą one stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników, gdy tylko będzie to możliwe i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

Na całej długości trasy półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu, gdy pozwolą na to odległości pomiędzy zawodnikami. Śluzy także są zaznaczone na mapie przygotowanej przez PIM. Z pomocą nakładki na Google Maps poruszanie się po Poznaniu w trakcie 16. PKO Poznań Półmaratonu będzie łatwiejsze.

Mapa z nakładką jest dostępna na stronie półmaratonu. Trasa biegu została także zgłoszona wcześniej do Google Maps i użytkownicy dowiedzą się z aplikacji o utrudnieniach, jednak nakładka przygotowana przez PIM szybciej pokaże zmiany, niż tradycyjna nawigacja.

To kolejna odsłona współpracy PIM z Google Maps. Spółka na bieżąco zgłasza większe, planowane zmiany w organizacji ruchu wynikające z prowadzonych inwestycji, dzięki czemu aplikacja może wskazywać użytkownikom alternatywne trasy. W razie potrzeby zgłaszane są też korekty w objazdach proponowanych przez aplikację. PIM ma status partnera Google Maps i w ten sposób bezpłatnie korzysta z oferowanych możliwości. Celem takiej współpracy jest dotarcie do wszystkich osób poruszających się po Poznaniu. Standardowo komunikaty zapowiadające zmiany na drogach publikowane są na stronie internetowej, a partnerstwo z Google Maps jest wyjściem naprzeciw użytkownikom dróg, którzy są w Poznaniu przejazdem, turystycznie lub nie śledzą mediów lokalnych. Popularność Google Maps jest bardzo duża, dlatego spółce PIM zależało na możliwości skorzystania z tak szeroko znanego rozwiązania. Kierowcy korzystający z nawigacji zyskują możliwość wyboru alternatywnej drogi z pominięciem danego placu budowy.  

Więcej informacji o zmianach komunikacji w dniu 15. Poznań Półmaratonu znaleźć można na stronie poznan.pl

PIM