Dzień Pamięci Polek i Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę

W piątek, 9 maja na Wzgórzu Świętego Wojciecha uczczono pamięć Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1945. Szacuje się, że na przymusowe roboty do Niemiec wywieziono wówczas prawie dwa miliony Polaków.

Miejsce pamięci z polskimi flagami oraz licznymi wiązankami kwiatów ułożonymi przed ceglaną ścianą. Na ścianie znajduje się tablica pamiątkowa z tekstem w języku polskim. - grafika artykułu
Uczczono pamięć Polek i Polaków represjonowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1945

Pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Poznania i Wielkopolski - ofiar II wojny światowej, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy, w hołdzie pomordowanym. W uroczystości wzięli udział wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania, Łukasz Kapustka oraz dyrektor Gabinetu Prezydenta, Patryk Pawełczak.

Według szacunków blisko dwa miliony Polaków zostało wywiezionych i zmuszonych do niewolniczej pracy w niemieckim przemyśle i rolnictwie. Polskie dane mówią o ponad trzech milionach ludzi. Z czego 450 tys. osób  pochodziło z terenów, Warthegau, czyli z Wielkopolski i części województwa łódzkiego. Kobiety stanowiły jedną trzecią przymusowych robotników. Często wywożone były wspólnie z dziećmi.