Ferie 2023 w Poznaniu - AKTUALIZACJA

Zimowa przerwa w Poznaniu i Wielkopolsce potrwa od 30 stycznia do 12 lutego. Na ten czas wiele instytucji przygotowało atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych. W ofercie znajdują się m.in. półkolonie, warsztaty czy zajęcia artystyczne. 

Na zdjęciu dzieci grające w piłkę w wodzie - grafika artykułu
Zimowa przerwa w Poznaniu i Wielkopolsce potrwa od 30 stycznia do 12 lutego

CK Zamek

Rusza kolejna odsłona akcji Zima w Zamku. W pierwszym tygodniu ferii na dzieci w wieku 7-11 lat, będą czekały trzy warsztaty: "Przygody inżyniera" - z robotyki, "Nasze czary" - plastyczne, oraz "Poznaj swój głos" -  gdzie dzieci nauczą się podstawowej rozgrzewki wokalnej z elementami prawidłowej dykcji i artykulacji. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują bilety. Zakupić je można w kasie CK Zamek, ich cena rozpoczyna się od 25 zł. Szczegóły zajęć znajdują się na stronie CK Zamek.

POSiR

Na czas przerwy zimowej Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przygotował specjalne oferty na pływalniach. Ponadto czasie ferii Bowling Rataje w poniedziałki, środy i piątki będzie czynny już od godziny 10.00. W te dni do godz. 15.00 będzie można wynająć tor w promocyjnej cenie 60 złotych za godzinę. Dzieci mogą skorzystać także z bezpłatnych wejść na obiekty, o czym więcej tutaj

Ponadto będzie okazja do nauki pływania na deskach SUP (na Pływalni Miejskiej Atlantis) oraz kajakach (na Pływalni Miejskiej Winogrady). Zajęcia przeznaczone są dla dzieci umiejących pływać, ich koszt to 25 zł za 2 godziny. Na pływalniach Atlantis, Rataje i Winogrady w czasie ferii czekają ponadto gry i zabawy z animatorem. W zależności od umiejętności pływackich można wybrać zajęcia na dużym lub małym basenie. Koszt to 25 zł za 2 godziny. Terminy zajęć oraz szczegóły zapisów można znaleźć na stronie POSIR

Biblioteka Raczyńskich oraz Muzeum Sienkiewicza

W 16 filiach biblioteki odbędą się warsztaty "Literacka Zima z PSYjacielem". Od 30 stycznia do 10 lutego 2023 r. dzieci w wieku od 6 do 12 lat mogą wziąć udział w warsztatach literacko-artystycznych. Więcej o zajęciach w bibliotece oraz muzeum Sienkiewicza przeczytać można na stronie.

Palmiarnia 

Już teraz można skorzystać z oferty specjalnej przygotowanej przez poznańską Palmiarnię. W drugiej połowie stycznia odbędzie się pokaz kotów rasowych oraz wystawa sztuki afrykańskiej. Szczegóły tutaj

Dodatkowo od 16 stycznia do 26 lutego obiekt będzie otwarty również w poniedziałki. Natomiast od 30 stycznia do 12 lutego wydłużają się godziny otwarcia. W tych dniach Palmiarnia będzie czynna od 9:00 do 18:00 (kasa do 17:00). Więcej informacji na stronie

Ratajskie domy kultury

Atrakcje dla dzieci w wieku 6-12 lat oferują także ratajskie domy kultury: "Na Skarpie", "Jagiellonka", "Jędruś", "Orle Gniazdo", "Jubilat" (w Klubie "Piątka"), "Polan Sto", "Na Pięterku" i placówki kulturalne "Na Rusa". W programie organizatorzy przewidują m.in. wycieczki autokarowe do ciekawych miejsc w Wielkopolsce, wyjazdy na kręgielnię, do kina, warsztaty artystyczne, plastyczne, teatralne i taneczne, zawody strzeleckie, zajęcia sportowe oraz konkursy talentów. Koszt 5-dniowych półkolonii zaczyna się od 350 zł. Szczegółowa oferta oraz informacje o zgłoszeniach dostępne są na stronie internetowej.  

Brama Poznania

Organizatorzy półkolonii w Poznaniu mogą skorzystać z oferty Bramy Poznania - zajęć dla grup półkolonijnych. Podczas warsztatów uczestnicy będą poszukiwać tajemniczych posągów ukrytych na ekspozycjach, rozwiązywać zagadki oraz odkrywać ciekawostki na ich temat. Obowiązują zapisy. Więcej informacji znaleźć można na stronie Bramy Poznania

Stare Zoo

W dni powszednie ferii, od poniedziałku do piątku o godz.12.00  odbędą się kilkunastominutowe spotkania z kapucynkami, tamarynami, żółwiami i innymi mieszkańcami Starego Zoo, a potem warsztaty plastyczne dla dzieci w Sali dydaktycznej w budynku  Muzeum Historii Zoo i Lwa. Spotkania są darmowe, dostępne dla wszystkich, potrwają około godziny. Od 3 do 5 lutego o godz. 12.00 w Wehikule Czasu - w Muzeum Historii Zoo, będzie okazja do cofnięcia się w przeszłość i prześledzenia historii Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Uczestnicy połączą się także online z Nowym Zoo.

Spotkania są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, pod numerem telefonu Działu Edukacji w Starym ZOO 61 873 39 75  lub sekretariat 61 848 08 47, liczba osób uczestniczących w zwiedzaniu jest ograniczona.

Nowe Zoo

Przez okres ferii codziennie odbywać się będą spotkania: o 11:30 w Chacie Syberyjskiej o tygrysach; o 12:00 w Pawilonie Żyraf i Nosorożców w Sali Edukacyjnej warsztaty dla dzieci i całych rodzin (tylko w dni powszednie okresu ferii); o 13:30 - w słoniarni o słoniach; o 14:00 -  ponowne spotkanie w Pawilonie Żyraf i Nosorożców i opowieści o jego mieszkańcach. Wstęp do Nowego Zoo jest biletowany, zapisy nie obowiązują.

W piątkowe i sobotnie wieczory ferii czyli 27 i 28 stycznia oraz 3 i 4 lutego odbędzie się Noc Sów. Będzie to okazja, aby włączyć się w ogólnopolskie spotkania miłośników tych niezwykłych ptaków. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy w Dziale Edukacji pod nr tel. 61 8 720 773 lub mailowo: ddnowezoo@zoo.poznan.pl

Spotkania rozpoczną  o godz. 17.00 przed wejściem do Nowego Zoo, które jest już o tej porze zamknięte. Bilety do zoo należy kupić na dany dzień wcześniej, w kasie do godz. 15:00 lub online. Spacer z sowami trwa ok 2 godziny.

Warto śledzić stronę poznańskiego ogrodu zoologicznego a także profile na Facebooku (nowego i starego ZOO) - tam pojawiać się będą na bieżąco informacje o przygotowanych na dane dni atrakcjach. 

Muzeum Archeologiczne 

W Muzeum Archeologicznym dzieci w wieku 6-11 lat będą mogły odkrywać sekrety dawnych astronomów oraz poznać starożytne historie na temat nieba i jego mieszkańców. Dowiedzą się także, do czego na co dzień mogły przydać się astronomiczne obserwacje. Zajęcia odbędą się od wtorku do piątku, od godz. 11:00. Wstęp -10 zł, obowiązują zapisy. Spis tematów poruszanych w poszczególne dni, szczegóły zapisów oraz więcej informacji dostępne na stronie muzeum

Basen

Ferie w wodzie? Czemu nie.Na Termach Maltańskich oraz basenie w SP 72 na os. Kopernika zaplanowana jest nauka i doskonalenie pływania, wyjście do kina, warsztaty, gry czy zawody. W każdej lokalizacji odbędą się dwa 5-dniowe turnusy. Półkolonie przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Koszt zaczyna się od 495 zł. Więcej informacji oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej

Więcej informacji o atrakcjach organizowanych w czasie ferii zimowych można znaleźć na stronie Poznan.pl, w zakładce Zima w mieście.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Wiele wydarzeń przygotowanych zostało dla dzieci i młodzieży w oddziałach WMN. Swoje propozycje przygotowało m.in. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. W programie są także warsztaty w Przeciwatomowym Schronie dla Władz Miasta Poznania. Dla maluchów oraz ich opiekunów przygotowano zajęcia plastyczne oraz spektakl teatralny związany z historią Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII odbędą się dwa spotkania dla młodzieży od 15 r.ż. W Muzeum Armii "Poznań" odbędą się działania performatywne, w ramach których będzie można poczuć się jak generał. Muzeum Uzbrojenia przygotowało specjalną feryjną grę terenową CytadelaQR, której premiera odbędzie się 28 stycznia. W ofercie są także propozycje w języku ukraińskim Gzubek на прогулянці - ласкаво просимо до Познані stworzone z myślą o najmłodszych gościach z Ukrainy.

Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy - liczba miejsc ograniczona. Szczegóły można sprawdzić na stronie muzeum

Centrum Inicjatyw Rodzinnych 

W drugim tygodniu ferii CIR razem z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu zapraszają na Zawodowe Ferie. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-13 lat. Mogą one pomóc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej czy zawodowej. Odbędą się spotkania z ekspertami, podczas których młodzież będzie mogła poznać poszczególne zawody a także wziąć udział w zajęciach praktycznych. Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia.

Centrum Szyfrów Enigma 

Dla dzieci w wieku 8-12 przygotowano 3 dni (8-10.02) warsztatów. W ramach zajęć uczestnicy i uczestniczki z pomocą instruktora skonstruują, a następnie zaprogramują własne roboty w oparciu o edukacyjny zestaw klocków LEGO® Education SPIKE™ Prime. Mali inżynierowie będą mieli okazję zbudować i autorsko ulepszyć model skoczka, tancerza oraz robotycznej ręki. Podczas warsztatów dzieci poprzez zabawę nie tylko zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, ale i rozwiną swoje umiejętności z zakresu nauk ścisłych. Odkryją także ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma, przekonując się, co łączy robotykę i programowanie ze złamaniem szyfru Enigmy. W trakcie zwiedzania czekać będą na nich także wyzwania z dziedziny kryptologii.   

Zakup biletów będzie możliwy poprzez stronę internetową lub w kasie Centrum Szyfrów Enigma. Warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu jest wypełnienie formularza kontaktowego i akceptacja Regulaminu warsztatów. Zajęcia odbędą się w Strefie Szyfrów w Centrum Szyfrów Enigma, a koszt 3-dniowego turnusu wynosi 60 zł.

PD