Festiwal Fabuły 2022

Już za tydzień, 25 maja rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Fabuły w Centrum Kultury Zamek. Wydarzenie potrwa 4 dni i będzie przepełnione spotkaniami i rozmowami o literaturze. Ostatniego dnia wręczona zostanie także Poznańska Nagroda Literacka.

Plakat - grafika artykułu
Plakat Festiwalu Fabuły

W tym roku Festiwal Fabuły odbędzie się 25-28 maja. To już jego piąta odsłona. Po raz pierwszy to literackie wydarzenie odbyło się w 2014 roku i co dwa lata organizowane jest przez CK Zamek. Poprzednią edycję, choć przypadła na czas pandemiczny, udało się zorganizować zdalnie. W tym roku festiwal będzie okazją do spotkania się na żywo z zaproszonymi gośćmi w przestrzeniach Zamku. Jeśli jednak ktoś w tym czasie nie może przyjechać do Poznania, to nic straconego - organizatorzy zapraszają również do oglądania relacji na żywo w mediach społecznościowych. Niektóre wydarzenia będą transmitowane na Facebooku CK Zamek i Zamek Czyta.

Idea festiwalu

- Fabuł potrzebujemy nie tylko do chwilowej ucieczki przed trudną rzeczywistością. Chodzi o coś więcej - by zrozumieć i oswoić świat, musimy mieć i język, i opowieści - pisze w zapowiedzi wydarzenia prof. Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły. 

Wydarzenie pełni też ważną rolę w kontekście promocji czytelnictwa. 

- Mam wielkie szczęście, że pracuję w mieście, którego włodarze są miłośnikami literatury. Nie zmienia to faktu, że nadal duża część społeczeństwa nie przeczytała żadnej książki - mówiła Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP. - Myślę, że takie wydarzenia jak Festiwal Fabuły, które pokazują dobrą literaturę, zajmują się słowem oraz promują czytelnictwo i książki, są bardzo potrzebne w Poznaniu. 

Program wydarzenia 

Program tegorocznego festiwalu jest bardzo bogaty. Organizatorzy proponują 16 różnorodnych wydarzeń z udziałem 45 gości. Odbędą się spotkania z wybitnymi, współczesnymi pisarkami - Joanną Bator, Julią Fiedorczuk, Dominiką Słowik i Salcią Hałas - które opowiedzą o swoich najnowszych utworach. 

Oprócz literatury polskiej na festiwalu pojawi również zagraniczna: czeska, anglosaska oraz ukraińska. Wśród festiwalowych wydarzeń będą więc spotkania z gośćmi zza granicy - Douglasem Stuartem (Szkocja/USA), Kateryną Babkiną (Ukraina), Anną Bolavą (Czechy) i Christopherem Merrillem (USA). 

Dwa spotkania zostaną poświęcone także debiutantom. Jedno z nich będzie prezentacją nowych książek autorów, którzy stawiają pierwsze kroki w prozie, a w drugim udział wezmą studentki i studenci sztuki pisania, nowego kierunku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie zabraknie też stałego cyklu poświęconemu kanonowi, w którym znawcy literatury opowiedzą o nowych interpretacjach klasycznych dzieł. 

Podczas festiwalu nie zabraknie także głosu młodego pokolenia. W programie znajduje się studencka sesja krytycznoliteracka "Lektury wywrotowe" oraz spotkanie z laureatką Studenckiej Nagrody Literackiej "Z buta" - Martyną Wawrzyniak. 

Cały program dostępny jest na stronie festiwalu

Finał Festiwalu Fabuły 

Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz rektorka poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Bogumiła Kaniewska zapraszają na uroczystość wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się ostatniego dnia festiwalu o godzinie 20:00 w Sali Wielkiej CK Zamek. Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został prof. Stanisław Rosiek - historyk literatury, eseista i wydawca, związany z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród nominowanych do Nagrody - Stypendium im. Stanisława Barańczaka są: Anna Dżabagina za książkę "Kalkowska. Biogeografia", Urszula Honek za tom poetycki "Zimowanie" oraz Maciej Jakubowiak za zbiór esejów "Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata". W tym roku zaproponowano również nowe wyróżnienie dla nominowanych. 

- Po raz pierwszy w tym roku proponujemy dodatkową nagrodę dla nominowanych do Nagrody im. Stanisława Barańczaka - odbycie rezydencji w Centrum Kultury Zamek - ogłosiła podczas środowej konferencji Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek. - Realizujemy program rezydencji artystycznych już od 2013 roku, rozwijamy go i zapraszamy do niego artystów z bardzo różnych dziedzin. Do tej pory mieliśmy bardzo niewielu przedstawicieli literatury. To, że możemy zaproponować odbycie rezydencji w Zamku pozwoli na poszerzenie tego programu o większą obecność przedstawicieli tej dyscypliny - dodała. 

Uczestnictwo w literackim festiwalu

Osoby, które są zainteresowane udziałem w Festiwalu Fabuły, mogą w części spotkań wziąć udział za darmo. Niektóre z nich są płatne (5 zł od spotkania). Można też wykupić karnet w cenie 25 zł na kilka festiwalowych wydarzeń. 

Szczegóły na stronie CK Zamek i Festiwalu Fabuły.

sieci społecznościowe