Festiwal Off Cinema

- To już 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych. 4 dni, 40 filmów, kilka sekcji tematycznych, bardzo dużo poruszających dokumentów, bardzo dużo emocji i wrażeń. Program jak zwykle przygotowali Piotr Szczyszyk i Adrianna Skórnicka - mówi o nadchodzącej odsłonie imprezy Zofia Starikiewicz, zastępczyni dyrektorki CK Zamek.
W tegorocznej edycji na uczestników czekają filmy poruszające szeroką gamę tematów od muzyki, przez ochronę środowiska, aż po kino o kinie. Imprezę otworzy nowy dokument Elizy Kubarskiej - "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa", który opowiada historię słynnej polskiej alpinistki. Po projekcji będzie miało miejsce spotkanie z reżyserką filmu oraz prezeską Fundacji Wandalistki - Darią Sieracką. Wśród filmów o górskiej tematyce na widzów czekać będą jeszcze dwie francuskie perełki - "The White Mountain" i "Sophie Lavaud. Ostatni szczyt".
Z kolei sekcja "Bardzo Bliski Wschód" skupi się na konfliktach militarnych w tym rejonie oraz w Europie Wschodniej, prezentując m.in. "Ambulans" czy "Nie chcemy innej ziemi", a także opowieści o trudnych losach ludzi z Palestyny i Kurdystanu. W sekcji "Pokazów specjalnych" swoją polską premierę będzie miał film "Królowa Leokadia" w reżyserii Agi Błaszczak, który opowie publiczności o życiu i twórczości wybitnej polskiej artystki teatru lalek - Leokadii Serafinowicz.
Jedną z ciekawszych sekcji tematycznych festiwalu będą "Granice dokumentu", które udowodnią, że filmy dokumentalne to nie tylko reportaże. Flagowymi projekcjami będą tu "Pelican Blue", ukazujący niebywałą historię węgierskich fałszerzy biletów kolejowych w latach 90. oraz "Nieukończony film", którego nagrywki przerwała pandemia COVID-19, prezentujący powstawanie dokumentów "od kuchni". CK Zamek zadba również o najmłodszych. W paśmie "Poranki dla dzieci" pojawią się specjalne projekcje festiwalowe skierowane do maluchów, w tym "Brudna robota" oraz "Kina i Yuk".
W programie nie zabraknie dyskusji tematycznych, w tym roku będą one dotyczyły kobiecego sportu oraz problemów Puszczy Białowieskiej. Na pierwszym ze spotkań głos zabiorą pisarki: Karolina Wasilewska, autorka książki "Polka gola! O kobietach w futbolu" oraz Anna Sulińska, twórczyni "Olimpijek", a także Alicja Zając - trenerka piłkarek Lecha Poznań. Na drugim jako prelegenci wystąpią Patryk Sielecki, producent filmu "Las" w reżyserii Lidii Dudy oraz Dorota Borodaj, autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej".
Niektóre z projekcji będą jednocześnie częścią projektu "Kino bez barier", co oznacza, że będą w pełni dostępne: z audiodeskrypcją, napisami polskimi dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Bilety na wydarzenie wciąż są dostępne. Ich ceny zaczynają się od 7 zł. Więcej informacji wraz ze szczegółowym planem imprezy na stronie internetowej Centrum Kultury Zamek.
BS
Zobacz również

Rowerowe Powitanie Wiosny

Autobusy wodorowe wróciły do obsługi poznańskich linii komunikacyjnych

Utrudnienia na ul. Jasielskiej
