Festyn i bieg z okazji Światowego Dnia Pszczół

Jakie kwiaty najbardziej lubią pszczoły? Gdzie mieszkają? Jak zbudować domek dla tych pożytecznych owadów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie poznać podczas Pszczelego Festynu, który odbędzie się w sobotę, 21 maja, w godz. 12-16, na Wolnym Dziedzińcu. To nie koniec atrakcji. Dzień wcześniej, w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się Bieg dla Pszczół.

Zdjęcie przedstawia pszczoły na kwiatach. - grafika artykułu
Miasto podejmuje wiele działań na rzecz owadów zapylających. W przyszły weekend odbędzie się festyn i bieg z okazji Światowego Dnia Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Miasto Poznań jak zawsze przygotowało wiele atrakcji. Podczas imprezy na dziedzińcu urzędu najmłodsi będą mogli zaobserwować, jak wygląda ul od środka, wziąć udział w licznych warsztatach, a nawet sami zamienić się w pracowite pszczółki. 

Na stoisku Uniwersytetu Przyrodniczego naukowcy będą opowiadać o tym, jak pożyteczne są owady zapylające. Pojawią się tam też gabloty entomologiczne oraz mikroskop, dzięki czemu uczestnicy festynu zobaczą w powiększeniu niektóre szczegóły budowy pszczół. 

Do udziału w wydarzeniu zaproszono też pszczelarzy ze swoimi smacznymi wyrobami. Osoby, które zgłodnieją po dobrej zabawie, a będą miały ochotę zasmakować czegoś więcej niż miód, mogą udać się na sąsiedni plac Kolegiacki. W sobotę, 21 maja (w godz. 11-16) będzie tam odbywać się Jedzielnia. 

Celem akcji jest promocja lokalnych restauracji. Chodzi o to, aby poznaniacy mogli poznać lepiej działające w mieście lokale gastronomiczne. W ramach Jedzielni każdorazowo wystawia się kilka restauracji. Kucharze przygotowują zazwyczaj 2-3 dania, charakterystyczne dla ich lokalu. Co ważne, porcja nigdy nie jest droższa niż 10 złotych. 

Więcej informacji o festynie można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku

Piknik na Wolnym Dziedzińcu to nie jedyna atrakcja. Przygotowano też coś dla miłośników aktywności fizycznej. W piątek (20 maja), w godz. 19 - 20.30, w Ogrodzie Dendrologicznym UP odbędzie się kolejna, specjalna edycja biegu Botaniczna Piątka, dedykowana pszczołom. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę 5 km. Wpisowe kosztuje 45 zł, lecz prawie połowa tej kwoty zostanie przekazana fundacji, działającej na rzecz owadów zapylających. Na bieg zapisać można się za pośrednictwem strony internetowej www.biegiwlkp.pl. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku

Miasto podejmuje wiele działań na rzecz owadów zapylających. Od kilku lat w stolicy Wielkopolski realizowana jest akcja "Poznań dla pszczół". Powstają hotele dla owadów i miejskie pasieki, sadzone są miododajne rośliny. Do działań na rzecz zapylaczy zachęcani są także poznaniacy. Poznań realizuje wiele działań edukacyjnych, np. konkursów dla dzieci. Co roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczół w sierpniu mieszkańcom rozdawane są też miododajne rośliny, które mogą zasadzić na własnym balkonie lub w ogródku. Nasiona i sadzonki, z których w przyszłości będą mogły korzystać pszczoły, trafiają także do szkół w ramach akcji "Stołówki dla fifnych owadów".

AJ

Załączniki

sieci społecznościowe