Gala Rodzin 2019

Podczas uroczystej Gali Rodzin nagrodzono laureatów plebiscytu na Superżłobek i Superprzedszkole. Doceniono też najlepszych partnerów Karty Dużej Rodziny - statuetki zwycięzcom wręczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania wręczył nagrodę Superbohaterowi 2019 - 10-letniemu Mateuszowi
Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania wręczył nagrodę Superbohaterowi 2019 - 10-letniemu Mateuszowi

- To już siódma Gala Rodzin w Poznaniu - mówił Bartosz Guss, witając przybyłych gości. - Poznań od wielu lat wspiera i promuje rodziny. Tworzymy liczne programy, w mieście aktywnie działa Rada Rodziny Dużej i Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz pełnomocnik prezydenta ds. rodzin wielodzietnych.

Podczas gali nagrodzono laureatów plebiscytu na Superżłobek i Superprzedszkole. Przez ponad trzy tygodnie rodzice i opiekunowie maluchów mogli odpowiedzieć na pięć prostych pytań dotyczących jakości usług i opieki nad dzieckiem. Łącznie wypełnili ponad 5 tysięcy ankiet. Na ich podstawie tytuł Superżłobka przyznano miejskiemu żłobkowi "Kalinka" przy ul. Szamarzewskiego 5/9. Uczęszcza do niego 110 małych poznaniaków. Superprzedszkolem okazało się przedszkole nr 163 "Baśniowy Zamek" na osiedlu B. Chrobrego 6. Zwycięzcom statuetki wręczyli: Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta, Wiesław Banaś, dyrektor wydziału oświaty UMP i Małgorzata Pawlik-Pawłowska, zastępczyni dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych UMP.

- Ta nagroda jest dla nas znakiem szacunku, akceptacji i podzięki za wykonywaną pracę - mówiła Małgorzata  Nawrocka, dyrektor zwycięskiego przedszkola. - A dedykuję ją wszystkim pracownikom Baśniowego Zamku, bo bez nich jej otrzymanie nie byłoby możliwe.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania wręczył też nagrodę Superbohaterowi 2019 - 10-letniemu Mateuszowi, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 18 w Poznaniu. W sierpniu tego roku młody poznaniak uratował życie swojemu wujkowi, u którego doszło do zatrzymania akcji serca. Na miejscu zdarzenia była także babcia Mateusza, jednak to chłopiec podjął się rozmowy z dyspozytorem ratownictwa medycznego oraz rozpoczął resuscytację. Zarówno dyspozytor pogotowia jak i lekarze zgodnie twierdzą, że działania Mateusza uratowały mężczyźnie życie.

 Tradycyjnie już podczas Gali uhonorowano najlepszych partnerów Karty Dużej Rodziny, wyłonionych na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród rodzin wielodzietnych.

 W kategorii "Najlepsza oferta partnerska" statuetki dostały Termy Maltańskie, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Cukiernia Kandulski. W kategorii "Najciekawsza oferta partnerska 2019 - debiut" laureatami zostały firmy: Bistro Nóż i Widelec, Jak Pływać - Remigiusz Wojdanowicz oraz Żyrafa Zębala.

Poznań dla rodzin

Karta Dużej Rodziny to program dla rodzin wielodzietnych, który uprawnia do wielu rabatów w sklepach, restauracjach, kinach, teatrach. W jej ramach działa aż 126 partnerów w siedmiu kategoriach: edukacja, gastronomia, handel, kultura, sztuka-rozrywka, sport i rekreacja,  zdrowie, usługi.

Miasto Poznań od lat działa na rzecz rodzin. Dba, by mieszkańcy miasta mogli godzić obowiązki rodzinne z własnymi aspiracjami. Dąży do tego, by zagwarantować stabilizację i socjalne bezpieczeństwo rodzinom m.in. poprzez ochronę i promocję zdrowia, poprawę warunków mieszkaniowych, swobodę wyboru formy opieki oraz jej dostępność oraz przez dostęp do wysokiej jakości usług edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. 

 W miejskich oraz niepublicznych żłobkach zapewniono najmłodszym łącznie ok. 4600 miejsc. W Poznaniu działają też kluby dziecięce z 144 miejscami a dzienni opiekunowie mogą zapewnić opiekę kolejnym 209 dzieciom. Miasto od kilku lat dofinansowuje miejsca w placówkach niepublicznych. W 2019 r. takim wsparciem objęte było blisko aż 1917 miejsc, czyli aż 60 proc.

Miasto dofinansowuje poradnictwo dla rodzin (zwłaszcza wielodzietnych) i wspiera rodziców samodzielnie wychowujących dzieci. Prowadzi liczne projekty: zapewnia wsparcie finansowe oraz dostęp do specjalistów dla rodzin wieloraczków i organizuje półkolonie miejskie w 55 szkołach podstawowych. W Poznaniu działa też Centrum Mediacji, a młodzi oraz emerytowani nauczyciele za darmo udzielają korepetycji uczniom w ramach programu "Korki w Centrum".

https://www.youtube.com/watch?v=EvcYDuz_CuM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1VtOtQdAVPdytBmYAFHkqvRZmEV-vY2QSwg8coYMHKxlW5nd9l5jMdoEM

W 2019 r. w mieście po raz kolejny zorganizowano Poznańskie Dni Rodziny. Składało się na nie ponad 300 wydarzeń spotkań i imprez integrujących i promujących życie rodzinne. Podczas festynu na Łęgach Dębińskich zaśpiewał Michał Szpak, a przez miasto przeszła druga Poznańska Parada Pokoleń. 

AW