Impact'24 w Poznaniu

Michelle Obama, Sanna Marin, Timothy Snyder czy Esther Perel - do Poznania przyjechali naukowcy, biznesmeni i politycy z całego świata. Rozpoczął się Impact'24 - najważniejsze wydarzenie technologiczno-gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej. W debatach udział bierze także Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta.

Na zdjęciu prezydent Poznania na scenie, wsród innych mówców - grafika artykułu
W Poznaniu rozpoczął się Impact'24

9 interaktywnych scen, ponad 650 wyjątkowych gości z całego świata, 23 ścieżki tematyczne - tak będzie wyglądał tegoroczny Impact. Przez dwa dni - 15 i 16 maja - ponad 6 tysięcy uczestników będzie rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym światem. 

Podczas pierwszego dnia kongresu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w panelu poświęconym kształtowaniu cyfrowych miast przyszłości. 

- W Poznaniu korzystamy z wielu danych, również tych, do których mamy dostęp dzięki uprzejmości prywatnych firm - mówił prezydent Miasta. - Przykładem mogą być np. dane od operatorów telefonii komórkowej, które pozwalają nam oszacować, ile osób faktycznie żyje w Poznaniu. Możemy też zmierzyć liczbę wjeżdżających do miasta samochodów czy oszacować liczbę pasażerów komunikacji miejskiej. To ważne informacje,  które pozwalają nam kształtować politykę miejską.

Wśród kluczowych mówców tegorocznego kongresu jest m.in. Michelle Obama - była pierwsza dama USA  i jedna z najbardziej wpływowych kobiet świata. Jej pamiętnik "Becoming. Moja historia" utrzymywał się ponad 130 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa, sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie i zdobył nagrodę Grammy. Za pośrednictwem Fundacji Obamy prowadzi Girls Opportunity Alliance, projekt, który wspiera edukację dziewcząt na całym świecie. Michelle Obama zachęca też młodych ludzi do głosowania i angażowania się w proces wyborczy, a także pracuje nad ograniczeniem nierówności żywnościowych w USA.

Do Poznania przyjechała również Sanna Marin - była premier Finlandii, która po napaści Rosji na Ukrainę błyskawicznie wprowadziła swój kraj do NATO. Dzięki jej działaniom Finlandia wzorowo poradziła sobie z pandemią, wychodząc z niej z najniższą śmiertelnością w Unii, niskim bezrobociem i jednocyfrową inflacją. Na liście priorytetów jej rządu był zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny, neutralność klimatyczna i wyrównanie szans edukacyjnych. Po tym, jak ustąpiła z funkcji szefowej rządu, dołączyła do Instytutu na Rzecz Globalnej Zmiany Tony'ego Blaira jako doradczyni strategiczna. Podczas Impact'24 - podzieli się swoimi doświadczeniami.

Impact '23 to miejsce, w którym nauka spotyka się z biznesem, nowoczesnymi technologiami i administracją publiczną. W wydarzeniu biorą udział uznani naukowcy, tacy jak Esther Perel czy Timothy Snyder, a także najwyżsi rangą przedstawiciele  firm takich jak: Google, Mastercard, Allegro, BNP Paribas oraz dziennikarze z największych polskich redakcji. 

Kongresowi Impact'24 towarzyszy wiele związanych z nim wydarzeń, takich jak warsztaty biznesowe, okrągłe stoły branżowe oraz spotkania networkingowe. 

AW