Infokioski - nowa jakość obsługi turystów

Dzięki staraniom Miasta i Centrum Kultury "Zamek", w Poznaniu, w pobliżu popularnych miejsc i obiektów turystycznych, zainstalowano siedem nowoczesnych infokiosków multimedialnych. Przez całą dobę turyści przyjeżdżający do Poznania bądź podróżujący po Wielkopolsce mogą skorzystać z nowego źródła informacji o atrakcjach turystycznych stolicy Wielkopolski.

Infokiosk - CIM, ul. Ratajczaka 44 - grafika artykułu
Infokiosk - CIM, ul. Ratajczaka 44

Infokioski zapewniają szybki dostęp do bogatego zasobu wiedzy o ofercie turystycznej Poznania i regionu - bazie noclegowej i gastronomicznej, zabytkach, szlakach turystycznych, zbliżających się imprezach. Informacje są dostępne w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej. Dzięki zintegrowaniu wszystkich urządzeń poprzez System Informacji Turystycznej (SIT), użytkownik np. w Poznaniu zyska dostęp zarówno do bazy obiektów miejskich, jak i z całej Wielkopolski (na terenie całego województwa wielkopolskiego znajduje się 39 takich infokiosków).

Urządzenia wyposażono w Internet i kamerę. Dzięki temu turysta może wysłać najbliższym wirtualną pocztówkę z Wielkopolski oraz krótkie filmy. Ponadto, bezprzewodowa sieć Wi-Fi jest dostępna w promieniu co najmniej 10 m wokół każdego infokiosku. Ciekawostką jest możliwość odczytu kodów QR za pośrednictwem infokioksów. Kod QR zawiera link do strony internetowej, którą można otworzyć na dowolnym urządzeniu mobilnym z dostępem do Internetu. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik, to funkcja wykonywania zdjęć oraz aplikacja do odczytu kodu QR, jaką można ściągnąć z portalu www.wielkopolska.travel.

Korzystanie z infokiosków jest łatwe i intuicyjne. Urządzenia wyposażono w ekrany i panele dotykowe, mają również pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych -  wszystkie mają zainstalowany syntezator mowy oraz klawiaturę z alfabetem Braille'a. Dodatkowo infokioski wewnętrzne wzbogacono o opcję regulacji wysokości.

Instalacja infokiosków turystycznych to część projektu "System Informacji Turystycznej w Wielkopolsce" realizowanego przez Wielkopolską Organizację Turystyczną w partnerstwie z samorządami województwa wielkopolskiego. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

sieci społecznościowe