Jak segregować odpady?

Góry niesegregowanych i nieprzetworzonych odpadów rosną. Wszyscy możemy walczyć z tym zjawiskiem. Efektywnie przetworzone surowce pomagają zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie wody oraz emisję dwutlenku węgla.

Jak segregować odpady?
Jak segregować odpady?

FILM

Przed blokami i kamienicami od dawna stoją kolorowe kontenery na śmieci, które ułatwiają ich klasyfikację i późniejsze sortowanie. Barwa pojemnika określa, jaki rodzaj odpadów może się w nich znaleźć.

Do NIEBIESKIEGO POJEMNIKA wrzucamy: tekturę, ulotki, katalogi, książki, dokumenty, gazety. Nie umieszczamy tam: zatłuszczonego lub zawoskowanego papieru, tapet, worków po materiałach budowlanych oraz ubrań.

ŻÓŁTY POJEMNIK służy do składowania: plastikowych butelek, pojemników po chemii gospodarczej, kartonów po mleku i innych napojach (najlepiej zgniecionych), toreb i pojemników plastikowych, puszek aluminiowych i stalowych. Do tych kontenerów nie wrzucamy: zabawek plastikowych, sprzętu AGD, części samochodowych, elementów mebli, naczyń jednorazowych, opakowań garmażeryjnych, butelek po oleju, styropianu.

Szklane butelki po napojach i słoiki (bez nakrętek i zawartości) umieszczamy w ZIELONYM POJEMNIKU. Kontener ten nie służy do składowania: porcelany, ceramiki, szyb okiennych, luster, żarówek i świetlówek.

Do BRĄZOWEGO POJEMNIKA (na odpady bio) wrzucamy: resztki żywności, zwiędłe kwiaty, zgniłe owoce i warzywa, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie (wsypujemy je do pojemnika luzem). Nie umieszczamy tam: mięsa i kości, odchodów zwierząt, ziemi i kamieni oraz popiołu.

Wszystkie śmieci, które nie podlegają segregacji, trafiają do CZARNEGO POJEMNIKA.

Są grupy odpadów, których nie można wrzucić do żadnego pojemnika (gabaryty, leki, baterie i inne odpady niebezpieczne). Z takimi śmieciami najlepiej przyjechać do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Ich lokalizacje to:

  • ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, Poznań
  • ul. Wrzesińska 12, Poznań
  • ul. Meteorytowa 1, Suchy Las

Wszelkie informacje na temat segregacji odpadów można znaleźć na stronie internetowej GOAP oraz w nowej aplikacji Wywozik.

AJ