Jak wyrobić indywidualną tablicę rejestracyjną?

P0 MIDOR, P0 ZER, P5 BOSS, P0 LOT, P0 CIOCI - spersonalizowane tablice rejestracyjne cieszą się dużą popularnością. Codziennie do urzędu miasta wpływają wnioski z kolejnymi nazwami wymyślonymi przez właścicieli pojazdów. Wyrobienie indywidualnej tablicy warto zacząć od sprawdzenia, czy dany wyróżnik jest dostępny.

Zdjęcie przedstawia osobę trzymającą w dłoniach dwie tablice rejestracyjne. - grafika artykułu
Nadanie wyróżnika musi wiązać się z jednoczesnym zarejestrowaniem lub przerejestrowaniem pojazdu.

Indywidualne tablice rejestracyjne można zobaczyć na wielu samochodach. Jednak każdą nazwę z wybranym wyróżnikiem województwa można wykorzystać jednokrotnie, a zainteresowanych umieszczeniem identycznego napisu na samochodzie bywa wielu. Tylko w ubiegłym roku w Wielkopolsce wydano ponad 3 tys. takich tablic, a przez pierwsze 2 miesiące 2024 r. aż 635. 

Dlatego najpierw warto zweryfikować dostępność tablicy korzystając z wyszukiwarki na stronie poznan.pl. Należy przy tym jednak pamiętać, że nadanie wyróżnika musi wiązać się z jednoczesnym zarejestrowaniem lub przerejestrowaniem pojazdu. 

Jeżeli wybrana tablica jest dostępna, to kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o rejestrację lub przerejestrowanie pojazdu. Dokumenty i szczegółowy opis załatwienia sprawy znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Wniosek trzeba wypełnić, wydrukować i podpisać. Formularz można także otrzymać w urzędzie.

Osoby zamieszkałe w Poznaniu lub firmy, które mają tu swoją siedzibę, wniosek o rejestrację czy przerejestrowanie pojazdu mogą zrealizować w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP przy ul. Gronowej  22a oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. 

Na wizytę trzeba się umówić. Można to zrobić przez internet albo telefonicznie, dzwoniąc do Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44. 

O tym, że tablica jest gotowa urząd informuje SMS-em lub e-mailem podanym we wniosku. 

JZ