"Język a wojna" - Poznańska Debata o Języku

"Język a wojna" - to temat tegorocznej Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki. O tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na polszczyznę i nie tylko, rozmawiać będą: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr hab. Michał Rusinek, dr hab. Jarosław Michałowski - psycholog, a także dziennikarz - dr Piotr Andrusieczko. Spotkanie, moderowane przez poznańską językoznawczynię prof. dr hab. Halinę Zgółkową, odbędzie się 21 lutego - w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

Grafika: na niebiesko-żółtym tle najważniejsze informacje o wydarzeniu - grafika artykułu
Debata odbędzie się 21 lutego o godz. 17.00

To już siódma edycja debaty, która odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2017 roku. Podczas wydarzenia, które po dwóch latach formuły online powraca do Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, jego uczestnicy porozmawiają o tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na współczesną polszczyznę. Przyjrzą się temu, w jaki sposób mówimy o wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, jak język kształtuje nasze myślenie o wojnie - i co z tego wynika. Do dyskusji zaproszeni zostaną także widzowie.

Debata odbędzie się 21 lutego o godz. 17.00. Spotkanie otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Będzie ono złożone z dwóch części - dyskusji panelistów oraz rozmowy ze zgromadzoną w sali publicznością. Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie będzie też transmitowane online na żywo na profilach społecznościowych Miasta Poznania, CK Zamek oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Wstęp na debatę jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasie CK Zamek od 10 lutego 2023 r. Rezerwacja telefoniczna - również od 10 lutego - pod numerem telefonu 61 64 65 260 (codziennie w godz. 10-21). Liczba miejsc jest ograniczona.

Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym - Rada Języka Polskiego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w roku 1999 przez UNESCO w celu promocji języków używanych w różnych krajach, a także w trosce o ich przetrwanie i ochronę przed tendencjami globalizacyjnymi. W roku 1999 Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę o języku polskim i powołał przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Radę Języka Polskiego, nakładając na nią obowiązek czuwania nad stanem polszczyzny, w szczególności także przeciwdziałania jej prymitywizacji, wulgaryzacji i agresji.

AW

sieci społecznościowe