Joanna Fiodorow zakończyła karierę

Joanna Fiodorow, zawodniczka OŚ AZS Poznań i sportowa stypendystka Miasta Poznania oficjalnie zakończyła karierę. W piątek, 17 września, uroczyście podziękowali jej Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na zdjęciu Jędrzej Solarski i Grzegorz Ganowicz wręczają kwiaty i czek Joannie Fiodorow - grafika artykułu
Joanna Fiodorow - obok Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron - od lat stanowiła o sile polskiego rzutu młotem

- Dziękuję za te wszystkie lata, w których reprezentowała pani Polskę, przynosząc nam wszystkim radość - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wierzę, że podjęła pani dobrą i przemyślaną decyzję, choć nie ukrywam również, że wszyscy trochę żałujemy - bo drugiej Joanny Fiodorow nie będzie.

Jędrzej Solarski przekazał zawodniczce list gratulacyjny oraz nagrodę rzeczową w wysokości 10 tys.  zł. Joanna Fiodorow została również wyróżniona przez OŚ AZS Poznań oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki.

- Jesteśmy dumni, że Poznań mógł mieć taką stypendystkę - podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta. - Gratuluję niezwykłej kariery i dziękuję za wszystkie radosne chwile, jakie mogliśmy przeżyć dzięki pani.

Joanna Fiodorow - obok Anity Włodarczyk i Malwiny Kopron - od lat stanowiła o sile polskiego rzutu młotem. Lekkoatletka, która od 2012 roku reprezentowała barwy OŚ AZS Poznań, ma na koncie sukcesy na imprezach sportowych najwyższej rangi. W 2019 roku w Doha (Katar) ustanowiła swój rekord życiowy 76,35 m i wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata. Dwukrotnie zdobywała brązowe medale mistrzostw Europy - w 2014 roku w Zurychu oraz w 2018 roku w Berlinie. Jest trzykrotną finalistką konkursu rzutu młotem podczas igrzysk olimpijskich w Londynie (2012), Rio de Janeiro (2016) oraz Tokio (2021). W swoim dorobku ma również 6 srebrnych i 3 brązowe medale mistrzostw Polski.

- Decyzja o zakończeniu kariery kiełkowała we mnie już od ponad roku - przyznaje Joanna Fiodorow. - Marzyłam jeszcze o medalu olimpijskim, ale do pełni szczęścia zabrakło półtora metra. Czas jednak idzie do przodu i pewne zmiany są potrzebne. Dziękuję wszystkim za wzruszające pożegnanie. Teraz przede mną nowe wyzwania - na pewno będę czerpać ze swoich sportowych doświadczeń. Zawsze będę chętnie wracać do Poznania, poznałam tu wspaniałych ludzi i sercem zawsze będę z wami.

W 2012 roku Joanna Fiodorow jako juniorka była sportową stypendystką Miasta Poznania, a następnie w latach 2015 i 2017 - 2021 w kategorii seniora. Lekkoatletka dwukrotnie otrzymała również nagrodę Prezydenta Miasta Poznania za nominację olimpijską (w roku 2016 i 2021).

Poznańscy kibice mogli w ostatnich latach dopingować na żywo naszą młociarkę np. podczas Poznań Athletics Grand Prix. W 2019 roku na tych zawodach lekkoatletka wynikiem 74,46 m ustanowiła rekord obiektu na Golęcinie.

Joanna Fiodorow zakończyła karierę 5 września podczas 12. Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. Kilka dni później poinformowała, że została nową trenerką złotego medalisty igrzysk olimpijskich z Tokio Wojciecha Nowickiego.

WS/AW

sieci społecznościowe