Konkurs "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" rozstrzygnięty!

Wyłoniono zwycięzców konkursu "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft", realizowanego w ramach programu edukacyjnego Ciepło Dla Miast. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody finansowe.

Konkurs "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" rozstrzygnięty - grafika artykułu
Konkurs "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" rozstrzygnięty

- Sądzę, że wszyscy chcielibyśmy, aby zaproponowane zmiany mogły zostać urzeczywistnione. Warto nad tym pracować. Przypomnę, że Miasto Poznań przyjęło w ubiegłym roku "Plan adaptacji do zmian klimatu". Cieszę się, że w jego realizacji partycypują młodzi ludzie, którzy zaszczepieni odpowiedzialnością za środowisko będą je chronić i przekazywać wiedzę swoim rodzicom i dziadkom, a także następnym pokoleniom. Pozwala to bardziej optymistycznie myśleć o przyszłości naszej planety. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, szczególnie autorom wyróżnionych i nagrodzonych prac - podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Organizatorzy konkursu, we współpracy z urzędem miasta, wybrali trzy obszary, w których najmocniej odczuwalne są negatywne skutki zmian klimatycznych oraz spadek jakości środowiska. Są to tereny wokół Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, Szkoły Podstawowej nr 82 oraz Stare Zoo. Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie pomysłów na zieloną transformację jednego z tych obszarów, dzięki którym miejsce to stanie się bardziej przyjazne mieszkańcom i lepiej dostosowane do zmian klimatu.

- To tematyka bliska nam wszystkim. Każdy chciałby mieszkać w pięknym, czystym i zielonym mieście - mówiła Agnieszka Kazimierska z Fundacji Veolia. - Bardzo się cieszę, że dzięki naszemu projektowi mogliście poznać projektowanie zielonych miejsc i dowiedzieć się, co zrobić, aby miasto było piękniejsze. Mam nadzieję, że poczuliście w sobie moc i przekonaliście, że macie wpływ na to, co dzieje się w mieście. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, cieszę się, że idea się spodobała.

Prace konkursowe zostały wykonane w narzędziu edukacyjnym Ecocraft - ekologicznej odsłonie gry Minecraft. W wirtualnym odpowiedniku trzech fragmentów poznańskich dzielnic uczestnicy zaprojektowali wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń.

Projekty poznaniaków oceniła komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów:Izabela Rakuć-Kochaniak - prezes Fundacji Veolia Polska, Bartłomiej Pawluk - dyrektor ds. komunikacji i marketingu Veolia Energia Poznań S.A.,Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska - dyrektor ds. edukacji i geoinformacji, Joanna Płudowska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Agnieszka Górczewska - zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Komisji przewodniczyła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. 

Wybierając zwycięskie prace, komisja konkursowa brała pod uwagę: głosowanie internautów, atrakcyjność wizualną i architektoniczną projektu, funkcjonalność zaproponowanych zmian - ich użyteczność dla mieszkańców, realność realizacji (na ile zaproponowana zmiana jest możliwa do wdrożenia w świecie rzeczywistym) oraz uzasadnienie merytoryczne. 

- Prace w każdym obszarze były oceniane osobno. W głosowaniu internetowym oddano ponad 1700 głosów. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Wybór nie był łatwy, dlatego zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród dodatkowych - tłumaczy Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Organizatorem konkursu "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" i realizatorem programu"Ciepło dla Miast" jest Fundacja Veolia Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Poznania - Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz  Wydziałem Oświaty. Inicjatywa objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Program jest realizowany także w Warszawie.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE "BUDUJEMY ZIELONY POZNAŃ W ECOCRAFT" OTRZYMALI:

Dla obszaru Szkoły Podstawowej nr 82 z Oddziałami Integracyjnymi (kategoria wiekowa do 18 lat): 

 • Nagroda główna (1500 zł): Mila, Marianna, Nicole, opiekun pracy: Elżbieta Śniady  
 • Wyróżnienie nr 1 (750 zł): Michalina, opiekun projektu: Dariusz Iwanowski  
 • Wyróżnienie nr 2 (750 zł): Wojtek, opiekun projektu: Leszek Skibiński  
 • Nagroda publiczności (500 zł): Bruno, opiekunka projektu: Agata Zielińska   
 • I Nagroda dodatkowa (300 zł): Mikołaj, Maciej, opiekun pracy: Elżbieta Śniady 
 • II Nagroda dodatkowa (300 zł): Karol, Jakub, opiekunka projektu: Elżbieta Śniady 
 • III Nagroda dodatkowa (200 zł): Krzysztof, opiekunka projektu: Katarzyna Stojczyk  

 Dla obszaru Szkoły Podstawowej nr 25 im. Księcia Przemysława I (kategoria wiekowa do 18 lat):  

 • Wyróżnienie nr 1 (750 zł): Szymon, opiekunka projektu: Monika Pupiec  
 • Nagroda publiczności (500 zł): Szymon, opiekunka projektu: Monika Pupiec  

Dla obszaru Starego ZOO (kategoria wiekowa 18+): 

 • Nagroda główna (1500 zł): Maciej Kocięcki 
 • Wyróżnienie (1000 zł): Magda Mikosz, Krzysztof Mikosz 
 • Nagroda publiczności (500 zł): Maciej Kocięcki 
 • Nagroda dodatkowa (500 zł): Mercan Calisir 

 Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie internetowej Ciepło dla Miast - http://cieplodlamiast.pl/poznan/zaglosuj

AJ