"Mamy prawo do wsparcia" - Poznań z pomocą dla kobiet

1 marca rusza projekt "Mamy prawo do wsparcia". To pomoc m.in. dla tych poznanianek, które usłyszały diagnozę ciężkiej wady rozwojowej płodu - miasto zapewni im bezpłatne konsultacje psychologiczne i prawne.

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta w ciąży, stoją obok siebie, trzymając dłonie na brzuchu kobiety - grafika artykułu
Projekt "Mamy prawo do wsparcia" będzie realizowany co najmniej do końca 2021 roku

Zadanie jest finansowane z budżetu miasta - zapewni bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne kobietom z diagnozą ciężkiej wady rozwojowej płodu oraz tym, które są w połogu, a u ich dziecka zdiagnozowano ciężką, nieodwracalną chorobę lub wadę rozwojową.

- Wiemy, że pomoc dla rodziców dotkniętych problemami związanymi z ciężkimi wadami płodu, jest bardzo potrzebna - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Ostatnie zmiany legislacyjne bardzo mocno uwypukliły zróżnicowane oczekiwania i postawy. Mam jednak świadomość, że każdy rodzic, któremu przychodzi zmierzyć się z diagnozą dotyczącą nieodwracalnych ciężkich wad swojego dziecka, przeżywa własne niepokoje i rozterki. Jako Miasto od wielu lat prowadzimy politykę prorodzinną i dlatego pragniemy wspierać mieszkańców w również w tych bardzo trudnych dla nich momentach. 

Z pomocy zapewnionej w ramach zadania mogą skorzystać zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wsparcie dostaną poznanianki, które są w trakcie ciąży z diagnozą ciężkiej wady rozwojowej płodu oraz kobiety w okresie połogu, u których dzieci zdiagnozowano ciężką i nieodwracalną chorobę lub wadę rozwojową. Na pomoc mogą liczyć również partnerzy kobiet w ciąży oraz ojcowie chorych, nowo narodzonych dzieci.

Indywidualne konsultacje psychologiczne będą dostosowane do potrzeb konkretnej osoby. Mogą odbywać się on-line, telefonicznie lub stacjonarnie w miejscu pracy eksperta.

Indywidualne konsultacje prawne będą prowadzone on-line, telefonicznie, mailowo lub stacjonarnie w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44. Ich zakres będzie obejmował zagadnienia z tematyki:

  • badań prenatalnych,
  • zasiłków i innych form wsparcia rodziców chorych dzieci,
  • praw pacjenta, praw do informacji, do dokumentacji medycznej,
  • praw do urlopu (zasiłku) macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego,
  • prawa pracy.

Jak się zgłosić?

Kobiety, które będą chciały skorzystać ze wsparcia, powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/

Gdy go wypełnią, dostaną wiadomość zwrotną, a w niej konkretne informacje: z ilu porad można skorzystać, w jaki sposób komunikować się z ekspertem, do kiedy można odbyć konsultacje oraz jaka jest możliwość konsultacji dla męża/partnera.

Dodatkowo będą proszone o przesłanie skanu badań potwierdzających chorobę dziecka lub wadę rozwojową płodu, zapoznanie się z regulaminem: (można go znaleźć tutaj: fundacjamatecznik.pl/Regulamin-Projektu.pdf) oraz o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej on-line.

Dostaną także materiały informacyjne, dotyczące możliwości otrzymania pomocy po zakończeniu udziału w projekcie.

- Planując zakres wsparcia opieraliśmy się na identyfikacji wyzwań, przed jakimi stają rodzice dowiadujący się o nieuleczalnej chorobie swojego dziecka, na którego narodziny oczekują. Pozyskanie informacji o wadach letalnych to dla wielu rodziców moment, w którym radość drastycznie zmienia się w dramat. - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Mam nadzieję, że zakres oferowanych indywidualnych konsultacji będzie stanowił realne wsparcie rodziców, którzy znaleźli się w tak trudnej, granicznej sytuacji.

Na realizację zadania Miasto Poznań przeznaczyło kwotę 30 000 zł. Realizatorem jest Fundacja Wspierania Rodziny Matecznik, wyłoniona w ramach otwartego konkursu ofert. Projekt "Mamy prawo do wsparcia" będzie realizowany co najmniej do końca 2021 roku.

AW