Miasto rozpoczęło wypłaty dodatku węglowego

Pierwsi poznaniacy otrzymali już dodatek węglowy. W czwartek przekazano świadczenia dla 1,9 tys. gospodarstw domowych na kwotę 5,7 mln zł. Kolejne wypłaty planowane są na dzisiaj. Miasto Poznań otrzymało na ten cel 17,5 mln zł rządowej dotacji. Potrzeby są jednak znacznie większe.

Węgiel. - grafika artykułu
Miasto rozpoczęło wypłaty dodatku węglowego, fot. pixabay.pl.

Mieszkańcy Poznania złożyli już 8 tys. wniosków o dodatek węglowy. Jak do tej pory Poznańskie Centrum Świadczeń pozytywnie rozpatrzyło ich 4,5 tys., natomiast 1,5 tys. nie kwalifikowało się do przyznania dodatku. Pozostałe wnioski są jeszcze analizowane. 

Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd. Jak do tej pory Miasto Poznań otrzymało z budżetu państwa pierwszą transzę środków finansowych, która pozwala na wypłatę 5,8 tys. dodatków. Otrzymane 17,5 mln zł, to - według szacunków - mniej niż połowa kwoty potrzebnej do pokrycia wszystkich wniosków. Rzeczywiste zapotrzebowanie może wynosić nawet ok. 46 mln zł, o czym Miasto informowało wcześniej Wojewodę Wielkopolskiego.

Kto i jak może ubiegać się o dodatek węglowy? 

Świadczenie jest jednorazowe i wynosi 3 tys. zł. Nabór wniosków prowadzony jest do 30 listopada 2022 r. Dokumenty można złożyć osobiście w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1, elektronicznie za pomocą profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego lub przesłać pocztą.

O dodatek węglowy mogą starać się gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. 

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym wydłużyła okres oczekiwania na realizację wniosków do dwóch miesięcy od daty jego złożenia. Ponadto wprowadzono zasadę, że na jeden adres może być przyznane tylko jedno świadczenie. 

Każdy, kto chce złożyć osobiście wniosek o dodatek na ogrzewanie w Poznańskim Centrum Świadczeń powinien się umówić na wizytę. Można to zrobić za pomocą strony internetowej: pcs.poznan.pl lub korzystając z miejskiej infolinii pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Szczegółowe informacje na temat świadczeń, w tym wzory wniosków  do pobrania, dostępne są na stronie pcs.poznan.pl w zakładce dodatki do ogrzewania.

JZ

sieci społecznościowe