Miasto walczy z koronawirusem

Zmarła pierwsza pacjentka zakażona koronawirusem w Poznaniu. Szpital im. J. Strusia przygotowuje się na przyjęcie większej liczby osób z podejrzeniem patogenu. Władze miasta proszą wszystkich o unikanie skupisk ludzi i ograniczanie wizyt w urzędzie. W czterech miejskich punktach wprowadzona zostanie reglamentacja wejść - do sal wejdzie tylko tyle osób, ile będzie stanowisk obsługi.

Władze miasta proszą wszystkich o unikanie skupisk ludzi i ograniczanie wizyt w urzędzie - grafika artykułu
Władze miasta proszą wszystkich o unikanie skupisk ludzi i ograniczanie wizyt w urzędzie

- Wszystkie działania, jakie wprowadzamy, są po to, by minimalizować straty, chcemy uniknąć scenariusza, jaki miał miejsce we Włoszech - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Pierwsza zarażona pacjentka, leżąca w poznańskim szpitalu niestety zmarła. Na obserwacji pozostaje nadal 16 osób. Prawdopodobnie już od poniedziałku szpital im. J. Strusia zostanie przeznaczony wyłącznie dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, cały czas czekamy też na środki ochrony osobistej dla jego personelu medycznego.

Już dziś (czwartek, 12 marca) szpital im. J. Strusia nie przyjmuje nowych pacjentów, przekierowywani są oni do innych placówek. Za przeniesienie obecnie leczących się tam ok. 400 osób odpowiedzialny jest NFZ. 

W czwartek służby miejskie dostały też informację o jadącym do Poznania autobusie, w którym może przebywać zakażony pasażer. Osoba, która miała objawy związane z patogenem, wsiadła do pojazdu w Słubicach. Natychmiast po otrzymaniu tej informacji autobus został przekierowany pod szpital zakaźny - nie wjechał na dworzec PKS. Pasażer z podejrzeniem zakażenia został w szpitalu na obserwacji, pozostałe osoby trafiły na kwarantannę do Żerkowa. 

Władze miasta apelują o ograniczenie wizyt w urzędzie i unikanie miejsc, w których jest dużo ludzi. Już od piątku wprowadzone zostaną ograniczenia w czterech punktach: chodzi o siedziby urzędu przy ul. K. Libelta 16/20 i Gronowej 22A, a także Biuro Spraw Lokalowych przy ul. Matejki 50 oraz Usługi Komunalne przy ul. Słowackiego 43A.

- Strażnicy miejscy będą dbali o to, by do sali obsługi klienta wchodziło naraz tylko tyle osób, ile jest stanowisk obsługi. Pozostałe osoby będą czekać na zewnątrz, gdzie jest mniejsze ryzyko zakażenia - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Apeluję do wszystkich poznanianek i poznaniaków: unikajmy wszystkich miejsc, w których jest dużo ludzi, w tym także urzędów. Wiele spraw można załatwić elektronicznie, niektóre mogą poczekać. Proszę też młodych ludzi: nie spędzajcie czasu w galeriach handlowych, nie zbierajcie się z przyjaciółmi nad Wartą. To między innymi przez tego typu brak roztropności sytuacja we Włoszech wymknęła się spod kontroli. Odpowiedzialnie dbajmy o swoje bezpieczeństwo i o zdrowie innych. 

Trwają prace związane z organizacją wsparcia dla seniorów - najpóźniej w poniedziałek zostanie uruchomiona specjalna infolinia, na którą będą mogli dzwonić starsi, samotni mieszkańcy Poznania. Jeśli się zgłoszą, wolontariusze będą mogli pójść za nich do sklepu, kupić jedzenie, środki czystości czy leki. Obecnie starsi mieszkańcy miasta dzwonią z takimi prośbami do Centrum Inicjatyw Senioralnych, które na bieżąco kontaktuje ich z wolontariuszami.

Miasto uruchomiło specjalną stronę, na której można znaleźć najważniejsze i najnowsze informacje związane z koronawirusem w Poznaniu: poznan.pl/koronawirus

STREAM

AW

sieci społecznościowe