Miejski informator dla gości z Ukrainy

Miasto przygotowało informator dla osób, które przyjeżdżają z Ukrainy. To prosta publikacja w języku ukraińskim, w której znajdują się najważniejsze informacje organizacyjne, mapa centrum Poznania, słowniczek ukraińsko-polski oraz kolorowanka dla dzieci. 

Na zdjęciu dłoń trzymająca informator, w tle budynek urzędu miasta - grafika artykułu
Na 9 stronach w formacie A4 znajdują się najważniejsze informacje, jakich potrzebować mogą osoby przyjeżdżające z Ukrainy

Informator będzie rozdawany od piątku (11 marca) m.in. w Miejskim Punkcie Pomocy przy ul. Bukowskiej 27/29. Zaprojektowany został w ten sposób, by w razie potrzeby łatwo go było samodzielnie wydrukować. Na 8 stronach w formacie A4 znajdują się najważniejsze informacje, jakich potrzebować mogą osoby przyjeżdżające z Ukrainy. 

Na pierwszej stronie folderu jest również powitanie, jakie do obywatelek i obywateli Ukrainy skierował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania:

- Witajcie w Poznaniu, w naszym i Waszym domu - pisze prezydent Miasta. -  Od lat podziwiam Waszą energię i pracowitość. Ani Poznań, ani inne polskie miasta nie mogłyby rozwijać się bez Waszego udziału. Przez ostatnie lata nauczyliśmy się żyć razem, rozumieć się wzajemnie i ze sobą przyjaźnić. Zrobimy wszystko, byście znaleźli u nas dom. Wy, którzy już u nas jesteście, zostańcie, poczujcie się u siebie. Będziemy pomagali Wam i Waszym rodzinom, jeśli do Was dołączą. Wy, którzy przybędziecie do nas wraz z falą wojennych uchodźców, miejcie pewność, że postaramy się Wam pomóc w rozpoczęciu nowego życia, w adaptacji do nowych warunków - w poszukiwaniu mieszkania, nauce języka, zatrudnieniu. 

W informatorze można również znaleźć proste instrukcje dotyczące tego, jak wyrobić numer PESEL i gdzie szukać pomocy. To odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (które znajdują się również na miejskiej stronie - zarówno w polskiej, jak i ukraińskiej wersji językowej). 

W publikacji zawarto też listę adresów, pod którymi obywatele Ukrainy mogą znaleźć pomoc psychologiczną lub psychiatryczną. Osoby, które chcą szybko podjąć zatrudnienie, znajdą w folderze najważniejsze informacje, jakie Powiatowy Urząd Pracy przygotował dla Ukraińców. 

Aby ułatwić gościom poruszanie się po stolicy Wielkopolski, w folderze zamieszczono też mapę centrum Poznania i słowniczek ukraińsko-polski, w którym można znaleźć najbardziej przydatne zwroty (również w transkrypcji ukraińskiej - tak, by maksymalnie ułatwić przyjezdnym porozumiewanie się). 

Nie zapomniano również o najmłodszych - jedną stronę publikacji zajmuje kolorowanka, przedstawiająca najważniejsze symbole Poznania. W poradniku znaleźć można również długą listę instytucji, które oferują zajęcia dla ukraińskich dzieci. Przy każdej z nich są kody QR, które odsyłają do stron internetowych. 

Na każdej stronie podano adres ukraińskiej wersji miejskiej strony: poznan.pl/ua oraz numer telefonu do Biura Poznań Kontakt - miejskiej infolinii, która obsługiwana jest również w języku ukraińskim. Wszystkie zawarte w informatorze informacje znajdują się na miejskich stronach - publikacja została jednak wydana drukiem, żeby jak najbardziej ułatwić gościom odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

AW

Załączniki

sieci społecznościowe