Muzeum Lecha już otwarte

Wszyscy zainteresowani mogą zwiedzać muzeum Lecha Poznań znajdujące się na stadionie przy Bułgarskiej. Wewnątrz można zobaczyć wiele eksponatów upamiętniających wyjątkowe chwile z historii Kolejorza.

Na zdjęciu grupa osób w muzeum, patrzących na ekspozycję - grafika artykułu
W muzeum można podziwiać m.in. puchary zdobyte przez Kolejorza

Muzeum Lecha Poznań to inwestycja, której idea zrodziła się już kilkanaście lat temu. Pomysł nabrał jednak kształtów dopiero w ubiegłym, jubileuszowym dla Kolejorza, roku. Muzeum umiejscowione zostało nieopodal szatni i wyjścia na murawę, tak aby jednocześnie być w samym sercu stadionu, jak również na trasie wycieczek dla odwiedzających. 

Muzeum łącznie kosztowało 2,5 mln zł i zostało w pełni sfinansowane z budżetu klubu. Uroczyste otwarcie miało miejsce 19 grudnia, jednak dla zwiedzających jest ono dostępne od poniedziałku, 30 stycznia.

Co czeka odwiedzających muzeum? Przede wszystkim można podziwiać puchary zdobyte przez Kolejorza. Poza tym znajduje się w nim wiele pamiątek związanych z historycznymi dla klubu wydarzeniami. Wśród nich jest chociażby nagroda dla zawodnika meczu, jaką otrzymał Bartosz Bosacki po meczu Mistrzostw Świata przeciwko Kostaryce w 2006 roku. To jak dotąd jedyny lechita, który zdobył bramkę na imprezie najwyższej rangi. Ponadto w gablotach prezentowane są m.in. bluza bramkarska Piotra Mowlika z finałowego spotkania Pucharu Polski - pierwszego trofeum w dorobku Kolejorza, czy rękawice Ivana Turiny ze spotkania z Feyenoordem Rotterdam. Swoje "kąciki" otrzymali najlepsi strzelcy w historii Lecha - Teodor Anioła oraz Robert Lewandowski. W przypadku tego drugiego, do zobaczenia jest pierwsza strona jego kontraktu z klubem podpisanego w czerwcu 2008 roku.

Poza tradycyjnymi eksponatami, odwiedzający mogą wejść do pomieszczenia, gdzie odbywa się pomiar głośności dopingu. Przy wyjściu z muzeum stanęła kasa z legendarnego stadionu na Dębcu. Klub planuje także organizować wystawy czasowe, aby oddać hołd kolejnym bohaterom, czy upamiętnić rocznicę ważnych wydarzeń.

Wizyta w muzeum jest dodatkową częścią wycieczki stadionowej, której czas wynosi 75 minut. W tym przypadku ceny biletów to 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy). Możliwe jest także indywidualne zwiedzanie jedynie muzeum i w tym przypadku ceny to 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy). Każdą grupę będzie oprowadzał przewodnik. Bilety można kupić na stronie klubu.

Zwiedzanie samego muzeum, bądź uczestniczenie w wycieczce po stadionie jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17:30, a także w sobotę od 10:00 do 15:00. 

Harmonogram zwiedzania od poniedziałku do piątku::

 • 10:00 - wycieczka + muzeum
 • 11:15 - muzeum
 • 12:30 - wycieczka + muzeum
 • 13:45 - wycieczka + muzeum
 • 15:00 - wycieczka + muzeum
 • 16:15 - muzeum
 • 17:30 - wycieczka + muzeum

Harmonogram zwiedzania w sobotę:

 • 10:00 - wycieczka + muzeum
 • 11:15 - muzeum
 • 12:30 - wycieczka + muzeum
 • 13:45 - wycieczka + muzeum
 • 15:00 - muzeum

BL

sieci społecznościowe