Muzeum Powstania Wielkopolskiego na nowo

Od soboty, 16 grudnia, będzie można zwiedzać zupełnie zmienione Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Między innymi będzie można wziąć w ręce replikę karabinu mauzer lub ubrać płaszcz wojskowy.

Nowa odsłona Muzuem Powstania Wielkopolskiego - grafika artykułu
Nowa odsłona Muzuem Powstania Wielkopolskiego

- Powstanie Wielkopolskie, jako jedno z nielicznych zwycięskich polskich zrywów, zasługuje na szczególne upamiętnienie, naturalnie przede wszystkim w Poznaniu.  Liczę, że nowa odsłona muzeum spełni swoje zadanie. Trzeba zachęcać zarówno młodzież, jak i dorosłych, do przypomnienia sobie niełatwej drogi Polski i Wielkopolski do wolności - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. - Jest to też sygnał i kierunek, w jakim chcielibyśmy pójść przy tworzeniu nowego, przyszłego muzeum Powstania Wielkopolskiego.

- To już trzecia odsłona opowieści o Powstaniu Wielkopolskim. Pierwsza, wiele lat temu, miała charakter klasycznej wystawy. Kolejna, którą w nowszy sposób chcieliśmy pokazać powstanie, była w 2008 roku. Teraz przyszedł czas na odświeżenie tej historii przy okazji 99 rocznicy wybuchu Powstania oraz przypadającej za rok, setnej - mówi Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Zmieniła się górna część ekspozycji i częściowo także dolna, przebudowano niektóre ściany a powierzchnia wystawiennicza objęła były gabinet dyrektora i sekretariat, zwiększając się z 300 do 340 metrów kwadratowych. Ekspozycja ma nową aranżację, wzbogacono ją o nowe zabytki, plansze i liczniejsze multimedia. Zgodnie z zapowiedziami są też nowe wątki w historii, opowiadanej na wystawie.

- Każde pomieszczenie udostępnione do zwiedzania to jest jakby kapsuła czasu. Najpierw opowiadamy o zrywach insurekcyjnych i militarnych w walce o niepodległość od czasów kościuszkowskich, Wiosnę Ludów, powstania listopadowe i styczniowe. Druga sala opowiada o czasach germanizacji, zupełnie innej formie walki- opowiada Marcin Wiśniewski. - Dalej pokazujemy mieszkanie, dom polski. On był dotychczas, ale teraz go "unowocześniliśmy". Pokazujemy też okopy I wojny światowej, które ostatecznie daje nam szansę na niepodległość.

Samo powstanie przedstawiono etapami: przedednie, pierwsze godziny, drogę ku regularnej armii, Trewir i Wersal z Paderewskim i Dmowskim. Nie zapomniano również symbolicznie wspomnieć o walkach o wschodnie granice Polski. Podsumowaniem wszystkich walk i zwycięskiego Powstania jest pokazanie domu II Rzeczpospolitej, gdzie przez 20 lat Polacy "odpoczęli" pomiędzy wojnami.

- Ci, którzy pamiętają ekspozycję przed przebudową, z pewnością zauważą spore zmiany - zaznacza kierownik muzeum.

Odnowione Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieszczące się w budynku Odwachu na Starym Rynku otwarte zostanie dla zwiedzających w sobotę, 16 grudnia. Tego dnia będzie czynne w godzinach 10:00-16:00, a bilety będą w promocyjnych cenach - normalny 5 zł, ulgowy 2 zł. Przebudowę sfinansowano z budżetu Miasta Poznania.

Ryszard Bączkowski/biuro prasowe