Na cmentarzu junikowskim powstał Las Pamięci. Co to takiego?

To pierwsza w Poznaniu położona pośród drzew kwatera, która umożliwia pochówek w biodegradowalnych urnach. Miejsce zajmuje ok. 180 m2 i jest położone w spokojnym zakątku nekropolii na Junikowie.

Galeria zdjęć przedstawia Las Pamięci na cmentarzu junikowskim. - grafika artykułu
Na cmentarzu junikowskim powstał Las Pamięci

Kwatera ma charakter naturalny i minimalistyczny. Miejsca poszczególnych pochówków nie są w żaden sposób oznaczane nagrobkami czy płytami. Nie będą też zdobione wiązankami lub wieńcami.

Imiona i nazwiska zmarłych - na życzenie rodziny - można umieszczać na ustawionych tam dwóch kamiennych tablicach. Przy nich można złożyć symbolicznie znicze czy kwiaty, jak ma to miejsce przy innych miejscach zbiorowych pochówków czy pomnikach.

Dzięki wykorzystaniu potencjału tego leśnego i spokojnego zakątka nekropolii na Junikowie, Las Pamięci umożliwia kontemplację i wspominanie zmarłych wśród szumu drzew. Opadające jesienią liście i leśna ściółką są naturalnym wystrojem tego szczególnego miejsca pamięci, a przy tym naturalną aranżacją, której nie trzeba sprzątać, poprawiać i dodatkowo dekorować. Na terenie zamontowano też ławki dla osób odwiedzających.

Las Pamięci utworzony został w obrębie pola nr 40. Można się tam dostać ścieżką prowadzącą do wyjścia z cmentarza od ul. Owczej (ostatnia furtka). 

Podobna formuła pochówków funkcjonuje od wielu lat w ramach Pola Pamięci od strony ul. Grunwaldzkiej. Tamta kwatera nie ma jednak charakteru leśnego. 

Kolejny Las Pamięci powstanie na terenie cmentarza Miłostowo.

Docelowo w Lesie Pamięci rodziny zmarłych będą mogły rozsypać prochy swoich bliskich. Obecnie jednak w Polsce nie ma odpowiednich ku temu przepisów.

Więcej informacji o organizacji pochówków na poznańskich cmentarzach można znaleźć na stronie: https://uslugikomunalne.com.pl/cmentarze-komunalne/

WGK/JZ