Na Łazarzu otwarto wystawę o marszałku Fochu

Plenerową ekspozycję poświęconą podróży marszałka Ferdynanda Focha do Polski można oglądać na rynku Łazarskim. Wystawa na 14 planszach opowiada o francuskim dowódcy i jego wizycie nad Wisłą w 1923 roku. 

Galeria zdjęć przedstawia otwarcie wystawy o marszałku Fochu. Na fotografiach widać ludzi oglądającyh ekspozycję oraz plansze wystawy z tekstem i zdjęciami. - grafika artykułu
Na Łazarzu otwarto wystawę o marszałku Fochu

Wystawę otwarto z okazji setnej rocznicy podróży Focha do Polski. Francuski dowódca był znany jako sprzymierzeniec odradzającego się po zaborach kraju. W lutym 1919 roku wymusił na Niemcach wstrzymanie kontrofensywy przeciwko powstańcom wielkopolskim, czym doprowadził do zawarcia rozejmu w Trewirze. Ekspozycję można oglądać do 5 czerwca na rynku Łazarskim. 

- To miejsce jest nieprzypadkowe. Tuż obok otaczających nas kamienic przebiega jedna z najważniejszych ulic naszego miasta, ulica Głogowska. Ponad 70 lat temu nosiła ona imię marszałka Ferdinanda Focha - człowieka, dzięki któremu dzisiaj się tu spotykamy, świętując setną rocznicę jego historycznej wizyty w Poznaniu. To właśnie on, dzięki swoim decyzjom stał się przyjacielem Polaków, przyczyniając się znacząco do tego, że Powstanie Wielkopolskie stało się nie tylko niepodległościowym zrywem, a sprawą międzynarodową - powiedział podczas otwarcia wystawy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wystawa "Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce" składa się z 14 plansz, które opisują dokonania francuskiego dowódcy oraz jego wizytę m.in. w Warszawie, Poznaniu, Lwowie i Krakowie. Ekspozycja jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, które pochodzą z albumu odnalezionego w "Archives nationales de France" przez autora wystawy. 

W poniedziałek z okazji stulecia wizyty marszałka w Poznaniu odbyła się także sesja popularnonaukowa. W Collegium Minus UAM można było posłuchać prelekcji  zobaczyć film, a także wziąć udział w prezentacji książki.

Ferdynand Foch - marszałek Francji, Wielkiej Brytanii i Polski

Jako głównodowodzący wojsk alianckich podpisał 11 listopada 1918 roku zawieszenie broni z Niemcami de facto kończące I wojnę światową. W odradzającej się Polsce widział z jednej strony zaporę przed ekspansją bolszewizmu, z drugiej sojusznika mogącego wspierać Francję w powstrzymywaniu niemieckiego rewanżyzmu. Wspierał polskie postulaty dotyczące granic zachodnich. Entuzjastycznie witany, gościł w Polsce od 2 do 12 maja 1923 roku. Wtedy też otrzymał buławę marszałka Polski, Order Orła Białego oraz Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari. 

Szczególnie gorącego przyjęcia doświadczył w stolicy Wielkopolski, której mieszkańcy doskonale zdawali sobie sprawę z kluczowej roli marszałka w zapobieżeniu w lutym 1919 roku niemieckiej kontrofensywie na tereny zdobyte przez powstańców wielkopolskich. 

Pamięć o marszałku trwała w Polsce również po jego wyjeździe. Imię Ferdynanda Focha otrzymało wiele ulic i placów w całym kraju. Współcześnie w Poznaniu jest on patronem skweru znajdujący się u zbiegu ulic: Matejki, Wyspiańskiego i Chełmońskiego.

Organizatorzy wydarzeń: IPN Oddział w Poznaniu, UAM w Poznaniu, Miasto Poznań. Pomysł i realizacja merytoryczna wystawy: prof. UAM dr hab. Konrad Białecki. Realizacja graficzna: prof. UAP dr hab. Konstancja Pleskaczyńska.

JZ